Сучасні методи місцевого знеболення в стоматології
На відміну від загального наркозу, в якому пацієнт занурюється в глибокий медикаментозний сон і ніяк не реагує на зовнішні подразники, місцева анестезія - це спосіб знеболення шляхом блокування іннервації на ділянці оперативного втручання. Саме цей вид анестезії застосовують в стоматології при лікуванні, протезуванні зубів, лікуванні захворювань ясен.
Особливість місцевої анестезії полягає в тому, що вона на 100% усуває больові відчуття, але при цьому зберігає сенсорне сприйняття. Тобто пацієнт може відчувати поштовхи, вібрації, натиснення. У деяких випадках тактильні відчуття сприймаються пацієнтами, як неприємні. Завдання стоматолога - використовувати оптимальний метод анестезії, який забезпечить пацієнту захист не тільки від болю, але і від дискомфорту, стресу в процесі лікування.
Застосування анестезії в стоматології
Лікування в стоматології в більшості випадків передбачає проведення малоінвазивних і інвазивних маніпуляцій, які можуть бути болючими для пацієнта. Застосування місцевої анестезії в стоматології вирішує цю проблему. Завдяки місцевій анестезії лікування стало комфортним для пацієнта і спростило роботу лікаря.
Місцеве знеболювання в стоматології застосовують:
- При лікуванні карієсу та його ускладнень (пульпіту, періодонтиту), некаріозних уражень зубів;
- При хірургічному лікуванні пародонтиту (кюретаж, усунення рецесії ясен, гінгівопластика, направлена регенерація тканин);
- Зубне протезування;
- Видалення зубів;
- Остеопластика, імплантація;
- Зубозберігаючі хірургічні операції (ампутація кореня, гемісекція, резекція верхівки кореня);
- Видалення пухлин, кіст, резекція тканин при лікуванні периостита, перікороніта, розтин абсцесу.
Методи місцевого знеболювання
На даний момент існують такі види анестезії в стоматології:
- Аплікаційна;
- Інфільтраційна;
- Провідникова;
- Інтралігаментарна;
- Стовбурова.
Аплікаційна місцева анестезія застосовується для поверхневого знеболювання (ясна, слизової). Аплікаційні анестетики випускають у вигляді гелю, спрея на основі бензокаїну, лідокаїну.
При лікуванні карієсу, пульпіту, проведенні ряду операцій в порожнині рота застосовується інфільтраційна анестезія в стоматології - кілька ін'єкцій анестетика в ясенні тканини, під шкіру в області втручання. Малоефективна при лікуванні жувальних зубів нижньої щелепи, де краще використання провідникової або интралигаментарной анестезії.
При проведенні складних хірургічних операцій на нижній щелепі використовується провідникова анестезія в стоматології - ін'єкція препарату в область, де розташовується нерв, що дозволяє при невеликій дозі анестетика знеболити велику ділянку.
Інтралігаментарна анестезія - ін'єкції в кругову зв'язку зуба.
Найрідкісніший метод місцевого знеболювання - це стовбурова анестезія, при якій препарат вводиться в основу черепа, внаслідок чого блокуються всі нервові закінчення, які стосуються трійчастому нерву. Такий метод застосовують в умовах стаціонару у виняткових випадках (невралгія, висока больова чутливість у пацієнта та ін.).
Місцеве знеболювання: матеріали та методи
У стоматології з метою місцевого знеболювання використовують препарати амідного та ефірного ряду. Розглянемо найбільш поширені препарати.
Застосування Ультракаїну
Утракаїн - малотоксичний анестетик на основі тіфена. Ефективність препарату в 2 рази вище лідокаїну, в 6 разів вище новокаїну, і при цьому ультракаїн безпечний в 99,4% випадків, знижує кров'яний тиск. Не містить парабенів, які можуть надавати токсичну дію і викликати алергічні реакції. У складі Ультракаїну присутній адреналін, який сприяє звуженню кровоносних судин, що продовжує дію анестетика, а також антиоксиданти, що перешкоджають його окисленню.
Період напіврозпаду препарату - 22 хвилини, а вже через 44 хвилини анестетик повністю розпадається, після чого повністю виводиться з організму. Ультракаїн ДС - найбезпечніший анестетик в стоматології, який підходить для знеболювання при вагітності (він не долає гематоплацентарний бар'єр, тому не робить негативного впливу на плід).
Переваги:
- Сильне швидкодіюче анестезуючий засіб середньо-низької токсичності;
- Тривалу дію - 1,5-2 години або 5-6 годин (в залежності від техніки виконання анестезії);
- Можливість застосування в лікуванні дітей дошкільного віку (старше 4 років) і при вагітності;
- Хороша переносимість компонентів препарату (алергічні реакції зустрічаються вкрай рідко - 1 раз на 100 тисяч випадків, токсичні реакції на присутні в препараті адреналін і дисульфат натрію - в 4,3% випадків).
Ультракаїн досить сильний знеболюючий препарат, а його різновид ультракаїн ДС використовується в стоматології, як резервний анестетик для складних випадків:
- Високотравматічних хірургічних втручань;
- Знеболення нижніх молярів для терапевтичного, ендодонтичного лікування;
- Лікування запальних процесів - периостита, остеомієліту;
- Лікування пацієнтів з високою больовою чутливістю.
Застосування Скандонеста
Скандонест - препарат для анестезії, який використовується в лікуванні пацієнтів з протипоказанням до застосування препаратів з вазоконстриктором. Він надає судинозвужувальну дію, не містить адреналін і підходить для знеболювання у пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями. Відсутність адреналіну в складі означає, що скандонест не містить сульфітів, а значить, безпечний для пацієнтів з бронхіальною астмою, алергією (в останньому випадку застосовується після алергічної проби).
Анестетик скандонест відноситься до категорії препаратів середньої сили дії, в залежності від зони втручання блокує больову чутливість на 20-90 хвилин.
Застосування Убістезін
Убістезін - препарат на основі артикаїну і адреналіну. Вводиться в слизову оболонку, низькотоксичний, дає тривалий ефект (знеболювання пульпи на 45 хвилин, ясен, слизової, м'яких тканин - на 2-4 години). Убістезін застосовують для інфільтраційної, провідникової анестезії при невеликих хірургічних втручаннях, препаруванні/лікуванні зубів (лікування карієсу, операції на слизовій, накладення швів, підготовка кукси під коронку/протез, ендолеченіе).
Переваги:
- Швидка дія (біль в м'яких тканинах блокується вже через 1-3 хвилини після ін'єкції);
- Препарат розпадається в організмі, а продукти його розпаду виводяться через нирки, печінку;
- Має мінімум протипоказань, пов'язаних з чутливістю до компонентів анестетика, має слабо виражений вплив на серцево-судинну систему через низьку концентрації адреналіну;
- Підходить для використання при вагітності і в період лактації, так як компоненти препарату не долають гематоплацентраний бар'єр, не проникають в грудне молоко;
- Підходить для використання практично при будь-яких видах стоматологічного лікування.
Препарат Убістезин не рекомендується використовувати при складних, тривалих операціях.
Застосування септанест
Септанест - анестетик місцевої дії на базі артикаина. Показаний до застосування при простому видаленні зубів (одиничних, поруч стоять, множинних, ретінірованних), препарування зубів, виконанні нескладних операцій. При використанні септанест відбувається швидка анестезія зубів пролонгованої дії, що обумовлено присутністю в препараті адреналіну. Септанет призначений для введення під слизову оболонку, для інфільтраційної і провідникової анестезії.
Швидкість настання реакції - 1-3 хвилини, час дії - 30-45 хвилин. При необхідності продовження анестезуючого дії в процесі лікування вводяться додаткові дози препарату. З обережністю застосовується у пацієнтів із серцево-судинними патологіями, захворюваннями центральної нервової системи, алергією. Не рекомендований до застосування при вагітності, так як септанест долає плацентарний бар'єр.
Інноваційні методи анестезії
Найнеприємніше в процедурі знеболювання - це укол анестезії в стоматології, який може бути досить болючим. Виключити психологічний фактор (боязнь уколів) і будь-які неприємні відчуття від введення анестетика дозволила система локальної анестезії STA.
Це нова комп'ютеризована система, яка складається з мікропроцесора, легкого і зручного наконечника з вбудованою голкою. Апарат для анестезії в стоматології дозволяє проводити різні види місцевої анестезії, автоматично і точно розраховує дозування препарату і оптимальне місце для ін'єкції, забезпечує оптимальну швидкість введення препарату.
Переваги комп'ютерної анестезії:
- Безболісна ін'єкція за рахунок прицільної, рівномірної подачі анестетика;
- Виключення ризику травмування тканин;
- Контроль дозування (зниження дози препарату, що вводиться, скорочення часу дії препарату після лікування);
- Можливість точкового знеболювання (одного зуба без оніміння половини щелепи);
- Відсутність неприємного відчуття оніміння половини обличчя;
- Можливість проведення анестезії людям з групи ризику (з гіпертонією, при вагітності);
- Можливість безпечного, безболісного і психологічно комфортного знеболювання у дітей.
Альтернативні методи знеболювання
У випадках, коли у пацієнта є протипоказання до місцевої анестезії, при підвищеній психо-емоційної сприйнятливості пацієнта, при необхідності тривалого лікування, яке може бути дуже виснажливим і дискомфортним для пацієнта в стоматології застосовують альтернативний метод - лікування в седації (медикаментозному сні).
Не можна плутати седацію із загальним наркозом. Загальна седація в стоматології застосовується дуже рідко (в щелепно-лицевої хірургії) і тільки в умовах стаціонару. Седація - це заспокійливий засіб, який допомагає пацієнтові розслабитися. Переваги седації:
- Можливість застосування в ранньому дитячому віці, в лікуванні людей похилого віку, пацієнтів з ДЦП, аутизмом та іншими захворюваннями ЦНС;
- Можливість виконання великого обсягу робіт за одне відвідування клініки (лікування множинного карієсу, комфортне проведення видалення і одномоментної імплантації, поки пацієнт спить);
- Усунення фактора психологічного дискомфорту у пацієнта (страхів, неспокою);
- Можливість виконання якісного лікування (коли пацієнт спить, він не чинить опір, чи не нервує, тому ніщо не відволікає лікаря від роботи).
Особливості місцевого знеболювання у дітей
Застосування анестезії в дитячій стоматології пов'язане з великим ризиком прояву алергічної або токсичної реакції. Тому при лікуванні дітей необхідно робити алергопроби, ретельно розраховувати дозування препарату і контролювати швидкість введення анестетика. Найбезпечніша, комфортна для дитини анестезія в дитячій стоматології - це комп'ютерна анестезія.
Всі препарати, які використовуються сьогодні в стоматології для знеболювання, пройшли клінічні випробування в лікуванні пацієнтів, починаючи з 4 років. Що стосується дітей у віці до 4 років, то питання знеболювання стоїть гостро, оскільки безпечних і при цьому ефективних препаратів, дозволених до застосування в цій віковій категорії, поки немає. Однак необхідність у місцевій анестезії при лікуванні пацієнтів до 4 років виникає досить часто. Коли немає можливості використовувати місцеву анестезію, в стоматології застосовують седацію.
Проби на алергічні реакції
Проведення проби на алергію на анестетики в стоматології рекомендовано:
- При наявності алергії на лікарські препарати;
- При бронхіальній астмі;
- При атопічний дерматит;
- При еозинофілії крові;
- Якщо пацієнт часто хворіє на ГРВІ;
- При відсутності даних про реакцію організму на анестетики (до пацієнта вперше застосовують місцеву анестезію).
Особливо важливо проводити алергопроби в дитячому віці, так як останнім часом діти все частіше мають в анамнезі підвищену чутливість до різних харчових, медикаментозним компонентів.
Проведення аллергопроб дозволяє лікарю підібрати і застосувати в лікуванні пацієнта найбезпечніший анестетик, виключає ризики розвитку ускладнень.
Протипоказання до анестезії
Сучасні препарати для анестезії в стоматології малотоксични, безпечні. Багато з них рекомендовані до застосування в дитячій стоматології, проте для різних груп анестетиків можуть бути встановлені обмеження в застосуванні:
- Печінкова недостатність;
- Декомпенсовані серцево-судинні патології (постінфарктний, постінсультний період, гіпертонічний криз, стенокардія);
- Гіпертрихоз;
- Епілепсія;
- Бронхіальна астма;
- Алергія, індивідуальна чутливість до компонентів препарату;
- Порушення згортання крові;
- Геморагічний діатез;
- Цукровий діабет і ін.
При виборі анестетика фахівець повинен виключити протипоказання до його застосування в анамнезі пацієнта, щоб уникнути негативних наслідків.
Ускладнення місцевої анестезії
Місцева анестезія в стоматології - наслідки місцевого характеру, пов'язані з порушенням технології введення препарату:
- Відлам ін'єкційної голки;
- Хворобливі відчуття під час уколу (при використанні товстої голки, швидкому введенні препарату, перевищенні допустимого обсягу введеного анестетика, внаслідок подразнення тканин, травмування окістя, м'язових тканин, введення помилково не анестетика, а іншого розчину); * Парестезія внаслідок застосування висококонцентрованого анестетика, пошкодження нервового стовбура голкою під час ін'єкції;
- Тризм - результат травмування голкою м'язової тканини або міотоксіческой реакції на анестетик;
- Гематома - наслідок пошкодження голкою кровоносної судини (ризик пошкодження високий при наявності у пацієнта порушень згортання крові, артеріальної гіпертензії, судинних захворювань);
- Інфікування - наслідок неякісної асептичної/антисептичної обробки порожнини рота;
- Некроз тканин - швидке введення великої дози препарату, що містить вазоконстриктор;
- Парез лицьового нерва - результат порушення технології проведення місцевої анестезії.
Системні ускладнення після анестезії в стоматології:
- Психогенні - виникають на тлі декомпенсированной психоневрологічної або соматичної патології, при сильному емоційному напруженні (тривога, страх болю, страх перед будь-якими медичними маніпуляціями).
- Алергічні - є результатом введення препарату, що містить компоненти, до яких у пацієнта підвищена чутливість (індивідуальна непереносимість).
- Токсичні - проявляються при швидкому введенні анестетика в кровоносну судину, застосуванні високих доз анестетика, внаслідок порушення в організмі процесів біотрансформації, виведення препарату.
Кілька рекомендацій від експертів bauersmedical.com.ua
Ефективність та безпечність анестезії в стоматології наполовину залежить від психологічного настрою і стану здоров'я пацієнта, а наполовину від вибору препарату та дотримання техніки знеболювання. Сучасні анестетики в більшості своїй високоефективні і малотоксичні, так що фахівцеві не складе труднощів підібрати гарні знеболюючі при вагітності, для проведення лікування у дітей, людей з різними хронічними захворюваннями в анамнезі.
Завдання фахівця - забезпечити на 100% безболісне лікування без будь-яких ускладнень. Щоб виключити ризики ускладнень, пов'язаних із застосуванням анестезії, необхідно:
- Ретельно вивчити клінічну ситуацію, виключити всі можливі протипоказання і обмеження для застосування анестетика;
- При необхідності провести тестування на наявність алергії на анестезію;
- При виборі методу, техніки, дозування знеболювання враховувати індивідуальні анатомічні особливості пацієнта і загальну клінічну картину;
- Дотримуватися технологію введення препарату.
На додаток до анестезії при лікуванні, реставрації зубів, відбілюванні рекомендується використовувати коффердам (що таке коффердам в стоматології, можна почитати на нашому сайті). Це забезпечує додатковий захист від розвитку алергічної реакції на мед препарати і стоматологічні матеріали, комфорт, максимальну чистоту і сухість в зоні препарування, підвищує якість роботи фахівця.
Залишити коментар