Відбиткові матеріали


Для виготовлення зубних протезів використовуються форми, які являють собою копію рельєфу тканин ротової порожнини (твердих і м'яких). Копію позитиву в зубопротезування називають моделлю, а для її отримання роблять відбиток або зліпок, які в свою чергу є негативним відображенням рельєфу тканин. Для їх отримання використовують відбиткові матеріали (термопластичний зліпочний матеріал, відбиткові маси).

Якість будь-яких ортопедичних конструкцій залежить від точності моделі а, значить, від якості відбитка або зліпка. Саме тому до матеріалів, які використовуються для їх отримання, пред'являються особливі вимоги:

 • висока пластичність під час зняття зліпка і еластичність після схоплювання;
 • невеликий час затвердіння при підвищеній вологості і температурі, характерною для ротової порожнини;
 • точне відтворення рельєфу твердих і м'яких тканин;
 • відсутність негативного впливу на тканини ротової порожнини, на організм в цілому;
 • відсутність деформацій після затвердіння і виведення за межі порожнини рота, низька усадка;
 • нейтральний запах, смак;
 • не повинні набухати і розчинятися в слині;
 • можливість проведення стерилізації;
 • повинні добре відділятися від матеріалів, які будуть використовуватися для створення моделей.

Стоматологічні відбиткові матеріали: основні види

Класифікація матеріалів здійснюється за цілим рядом характеристик:

 • оборотні/незворотні;
 • хімічного затвердіння/термічного затвердіння;
 • жорсткі/еластичні.

Розглянемо основні їх види:

 • гіпс;
 • термопластичні композитні матеріали;
 • альгінатні гідроколлоіди;
 • агарові гідроколлоіди;
 • поліефірні;
 • силіконові.

Гіпс

Широко поширений матеріал для зуботехнічних робіт, який практично повністю був витіснений більш сучасними. Проте, у нього є одна дуже важлива перевага, яким не володіють еластичні матеріали - відсутність усадки. Це дозволяє отримувати високоточні моделі, тому застосування гіпсу цілком виправдано при виготовленні литих конструкцій для бічних груп зубів. Також він використовується для зняття відбитків з імплантатів і дозволяє виключити навіть незначні зміни положення трансферів, що важливо для отримання протезів високої точності.

Термопластичні композитні матеріали

Застосовуються переважно в якості допоміжних і можуть бути використані, наприклад, для реєстрації оклюзії. Зручні для оформлення країв індивідуальних ложок, що є однією з умов ефективного знімного протезування.

До їх складу входять такі компоненти як парафін, оксид цинку, церезин, барвники і пластифікуючі добавки. Суміш розм'якшується на водяній бані, формується і укладається на тканини протезного ложе за допомогою відбитковою ложки. Це матеріал, полимеризующийся при температурі порожнини рота. Володіє відносно невисокою точністю при реєстрації рельєфу і не здатний зберігати просторову стабільність в умовах навколишнього середовища.

Альгінатні гідроколлоіди

Одні з найбільш затребуваних матеріалів в ортопедичної стоматології, які широко застосовуються при створенні знімних протезів, виготовлення ортодонтичних конструкцій. Їх головною перевагою є те, що вони здатні відобразити м'які тканини на великій площі, забезпечують точну реєстрацію перехідною складки, вуздечки, рельєфу слизової, що дуже важливо при створенні протезів, які безпосередньо контактують з м'якими тканинами.

Випускається у вигляді порошку, упаковкою для якого служать пакети або банки. До складу порошку входять натрієві і калієві солі альгінової кислоти, які виробляють з морських водоростей, солей кальцію. При змішуванні порошку з водою утворюється гелеобразная оттискная маса. Після випаровування води матеріал кристалізується і перетворюється в тверду і крихку масу.

Агарові гідроколлоіди

Агар-агар отримують з морських водоростей, і являє собою суміш полісахаридів, яка при з'єднанні з водою утворює гидроколлоид. Своєю гелеобразной структурі вони зобов'язані великій кількості водневих зв'язків, які руйнуються при нагріванні, в результаті чого утворюється в'язка рідина, яка може застосовуватися в якості оттискного матеріалу. При подальшому охолодженні в ротовій порожнині матеріал знову набуває консистенції гелю, при цьому зберігається задана просторова структура.

Агарові гідроколлоіди успішно застосовуються в умовах високої вологості, дозволяють уникнути спотворень. Матеріали відрізняє висока точність відображення рельєфу, вони дуже зручні при литві моделей, нейтральні на смак і не бруднять одяг.

Поліефірні

Їх основа - поліефірні полімери і каталізатори у вигляді алкила. У числі переваг матеріалу - висока просторова стабільність і жорсткість, яка підвищується з плином часу, що робить їх оптимальним вибором для отримання відбитків з імплантатів. Відбиткові маси цього типу відрізняються тривалим часом полімеризації, що дозволяє виконати всі необхідні маніпуляції.

Для них характерна тиксотропність, тому під тиском вони стають менш в'язкими, що дозволяє реєструвати найдрібніші деталі рельєфу. Мають досить високу гідрофільність, тому, незважаючи на підвищену вологість протезного ложе, якість відбитка залишається високим.

Силіконові

Так само як і поліефіри, силіконові матеріали А-типу (приєднувального) вважаються найбільш передовим відбитковим матеріалом, тому вони стрімко витісняють всі інші.

На відміну від С-силіконів в процесі полімеризації А-силіконів не відбувається виділення побічних продуктів, тому усадка в цьому випадку виключається. Матеріал забезпечує високу точність передачі рельєфу, має гарну смачиваемостью і еластичністю. Що стосується комфорту пацієнта, то тут теж все чудово - відбитковою матеріал приємний на смак, запах, колір. При залученні систем автоматичного замішування, його використання буде максимально зручним для лікаря. Випускається в банках, тубах або картриджах, які використовуються в спеціальних апаратах.

Де купити сліпочні матеріали?

Якісне протезування залежить від якості робіт на всіх етапах цього процесу, включаючи етап отримання діагностичних відбитків. Для відмінних результатів важливий не тільки досвід, але і характеристики відбиткових матеріалів. Сьогодні це в основному поліефірні матеріали, А- і С-силікони, альгінати, які можна використовувати для отримання відбитків за допомогою одно- і двоступеневих технік (монофазні, двофазні), для постійних і тимчасових реставрацій, для створення ортодонтичних конструкцій, коригувальних прикус.

У каталозі інтернет-магазину Bauer's Dental Store представлений широкий спектр відбиткових матеріалів, детальна інформація про них, ціна. Замовити будь-який товар з нашого каталогу можна з доставкою в Запоріжжя, Одесу, Львів, Київ, Харків, Дніпро (Дніпропетровськ) та інші міста України.

Товар додано до списку бажань