З метою створення умов, в яких будуть відсутні додаткові загрози для здоров'я пацієнтів, особливу увагу у всіх медичних установах приділяється дезінфекції та стерилізації. Роль дезинфікуючого засобу в цьому випадку важко переоцінити, а для того, щоб санітарно-епідеміологічні умови в клініці відповідали вимогам, існує кілька рівнів дезінфекції, використовуються різні дезінфікуючі засоби.
Що являють собою засоби для дезінфекції, їх характеристики
Виробники пропонують широкий асортимент дезінфікуючих засобів, які розрізняються хімічним складом, призначенням. При виборі засобу для дезінфекції враховують перш за все спектр антимікробної активності.
Ефективне професійне засіб для дезінфекції повинно володіти бактерицидною, віруліцидні, фунгіцидною, а при необхідності і туберкулоідним дією. Щоб зробити оптимальний вибір засобу, який буде ефективно в кожному окремому випадку, чи не зашкодить здоров'ю людини і навколишньому середовищу, необхідно орієнтуватися в його ключових характеристиках.
Ефективне дезінфікуючий засіб повинен мати наступні характеристики:
- широкий спектр антимікробної дії;
- висока ефективність при мінімальній експозиції (часу обробки засобом);
- безпеку для оточуючих (відсутність в складі кошти компонентів, що надають сильну подразнюючу дію на слизові, мінімальна токсичність - 4 клас небезпеки);
- комбінована дія: миючий, дезинфікуючий, дезодоруючу;
- відсутність руйнівної дії на оброблювані матеріали
- комфорт у використанні (приготування розчину, дозування, розчинність в воді);
- стабільність характеристик кошти (відсутність необхідності в регулярному контролі рівня діючої речовини).
Антисептики і дезинфікуючі засоби: основні види
Виділяють наступні основні групи дезінфікуючих засобів:
- галоїдовмісні;
- кисневовмісні;
- поверхнево-активні речовини (ПАР);
- гуанідини;
- аміносодержащего;
- луги;
- кислоти;
- альдегідовмісні;
- феноловмісні;
- спиртовмісні.
Кожна категорія має індивідуальні особливості та сферу застосування, проте, в даний час найбільш поширені комбіновані склади, в яких використовуються різні діючі речовини. Наприклад, ПАР і аминосодержащего. У цьому випадку вдається домогтися більш вираженого дезинфікуючого дії, що актуально при боротьбі з внутрішньолікарняними інфекціями.
Залежно від призначення можна виділити кошти:
- вузькоспеціалізовані;
- поліфункціональні.
Перші, наприклад, можуть використовуватися тільки для догляду за ендоскопами або стерилізації відбитків в стоматології. Але найбільш поширені і популярні сьогодні все ж кошти з широким спектром застосування.
Існують такі рівні дезінфекції, в залежності від яких здійснюється вибір засобу:
- Високий. Рівень, при якому знищуються всі вегетативні форми бактерій, віруси, гриби та більша частина суперечка. Використовується для обробки «полукрітіческіе» інструментів і предметів.
- Середній. Знищуються всі вегетативні форми бактерій, велика частина вірусів, грибів, не знищуються суперечки. Підходить для знезараження всіх «некритичних» інструментів і предметів.
- Низький. Знищується велика частина бактерій, деякі гриби, ліпофільні віруси. Використовується тільки для обробки «некритичних» інструментів і предметів.
Крім цього, виділяють наступні режими обробки:
- режим стерилізації;
- режим ПСО (передстерилізаційної обробки);
- дезінфекція, поєднана з ПСО;
- дезінфекція поверхонь.
Залежно від форми випуску виділяють наступні деззасоби:
- концентровані (концентрати);
- готові до застосування розчини (рідина);
- кошти в гранульованому або таблетованому вигляді;
- серветки;
- спреї;
- гелі.
Окрема група препаратів - антисептики, які в основному відносяться до спиртовмісних засобів (бувають що не містять спирту кошти). Застосовуються для швидкої обробки поверхонь, робочих інструментів, рук персоналу, шкірних покривів пацієнтів в медицині і не тільки. Правильна антисептична обробка дозволяє запобігти проникненню в рани мікроорганізмів і, як наслідок, початок запального процесу. Необхідною ефективністю також мають антисептичні мила, які є альтернативою шкірним антисептиком і важливим доповненням для антисептичної обробки шкіри рук лікаря.
В інтернет-магазині Bauer's Dental Store представлений широкий вибір спеціальних і універсальних дезінфікуючих засобів і антисептиків для стоматології, які можуть використовуватися для обробки інструментів, інвентарю, прибирань в лікарні. Тут можна купити за вигідною ціною готові до застосування і концентровані засоби з дозаторами, кошти в таблетках, капсулах. Дізнатися, скільки коштують засоби для дезінфекції, про сферу їх застосування можна в каталозі. При покупці оптом уточнюйте вартість товару у менеджера. Замовити деззасоби можна з доставкою в будь-які регіони України, включаючи Дніпро (Дніпропетровськ), Київ, Львів, Харків, Одесу, Запоріжжя.
Дезінфікуючі засоби: запитання й відповіді
✅Що ефективніше: спеціальний або універсальний деззасіб?
Сучасні засоби мають широкий спектр дії і можуть застосовуватися для обробки всіх видів поверхонь і інструментів. У їх складі знаходяться хімічні речовини, які знищують мікроби, грибкові інфекції, туберкульозну паличку, гепатит, ВІЛ.
✅Які особливості підбору дезінфікуючих засобів?
У стоматологічних клініках застосовуються ті ж кошти, що і в інших медичних закладах, але при цьому важливо враховувати, що тут можна використовувати тільки засоби 4 класу небезпеки, тобто малонебезпечні, які можуть бути застосовані в присутності людини.
✅Які предмети в стоматології підлягають дезінфекції?
Не тільки інструмент, а й всі поверхні і предмети в кабінеті стоматолога повинні піддаватися обробці спеціальними засобами. Необхідно враховувати, що в місці роботи бормашини в повітрі утворюється суспензія з пилу і патогенних мікроорганізмів, яка може поширюватися на відстань до 2 метрів.
✅Які засоби краще використовувати в медустановах і стоматології?
У стоматології використовується складне і дороге устаткування, тому тут потрібно застосовувати засоби з щадним дією. Хорошим вибором є деззасоби на основі катіонних ПАР, які мають широкий спектр дії і не надають руйнівної дії на робочі поверхні, можуть використовуватися для передстерилізаційного обробки.