В яких випадках в стоматології потрібен мікроскоп?
Застосування дентального мікроскопа докорінно змінило підхід до лікування зубів і вплинуло на якість стоматологічних послуг. Сьогодні лікування зубів під мікроскопом - це прогресивний метод, який знайшов застосування в усіх областях стоматології. До нього вдаються все більше молодих і досвідчених фахівців, так як оптичне обладнання забезпечує відмінну деталізацію тканин в зоні втручання і збільшує можливості лікаря у вирішенні складних клінічних завдань.
Навіщо потрібен мікроскоп в стоматології?
Головне призначення стоматологічного мікроскопа - підвищення якості та ефективності роботи лікаря-стоматолога.
Переваги роботи з дентальним мікроскопом для фахівця:
- Візуалізація прихованих (непомітних для неозброєного ока) дефектів;
- Діагностика дефектів емалі (мікропошкодження, мікротріщин, демінералізації на початковій стадії карієсу);
- Поліпшення ефективності препарування (контроль, що дозволяє провести якісне видалення уражених тканин і звести до мінімуму пошкодження здорових тканин);
- Спрямоване збільшення ділянки операції;
- Можливість ефективного лікування в місцях важкого доступу, зокрема між зубами, на внутрішній поверхні зубів;
- Краще висвітлення за рахунок спрямованого світла на ділянку втручання;
- Поліпшення візуалізації кореневих каналів при ендо- лікуванні і герметизації;
- Деталізація стану ясенних тканин;
- Контроль якості прилягання реставрації (пломби);
- Відмінна деталізація анатомії тканин при проведенні імплантації;
- Можливість відео, фото фіксування процесу лікування з метою демонстрації пацієнтові для кращого розуміння характеру проблеми, для обговорення з колегами і наукових досліджень, для використання в навчанні, конференціях, презентаціях.
Там, де без мікроскопа лікаря доводилося діяти фактично навпомацки, дентальний мікроскоп забезпечив хорошу візуалізацію і деталізацію, дав можливість контролювати процес лікування і домагатися бездоганних результатів.
Переваги лікування зубів з мікроскопом для пацієнта
- Точна, достовірна діагностика;
- Висока точність терапії, ендодонтії, хірургії;
- Точне препарування, що дозволяє зберегти здорові тканини зуба;
- Зменшення часу лікування;
- Бездоганну якість реставрацій (контроль прилягання, від якого залежить довговічність реставрації);
- Мінімізація ризиків ускладнень після лікування;
- Комфортне лікування (лікаря не потрібно нахилятися над пацієнтом, щоб отримати візуальний доступ до зони втручання, тому він дотримується дистанції).
В яких випадках проводиться лікування зубів під мікроскопом?
Сучасні дентальні мікроскопи збільшують область лікування в 25-40 разів. Це дозволяє їх використовувати в різних напрямках стоматології:
- В діагностиці;
- В ендодонтичного лікування:
- В художньої реставрації, протезування;
- В хірургічній стоматології.
Діагностика під мікроскопом
Досліджуючи зуб під мікроскопом, лікар отримує детальну інформацію про стан зуба і прилеглих тканин. За допомогою дентального мікроскопа:
- Здійснюється діагностика карієсу на ранній стадії;
- Можна виявити мікротріщини і мікропошкодження на емалі;
- Можливо отримати максимально деталізовану інформацію про будову кореневих каналів, їх довжину, напрямок;
- Лікар може побачити дефекти (перфорації, переломи) стінок кореня зуба, при яких лікування недоцільно, або навпаки, виключити патології і підтвердити можливість збереження зуба.
Правильний діагноз - це вже половина успіху лікування, тому так важливо використовувати найбільш достовірні методи діагностики. Сучасне стоматологічне рентген обладнання ефективно в діагностиці пульпіту, карієсу, запалення на верхівці кореня, а дентальний мікроскоп дає можливість детально вивчити тканини в ході лікування, виявити приховані патології, дефекти і провести якісне лікування без ускладнень.
Лікування кореневих каналів зуба з мікроскопом
Дентальний мікроскоп в стоматології використовується в різних видах лікування, але найбільш вражаючих результатів оптичне обладнання допомогло досягти в ендодонтичного лікування. В роботі стоматолога-ендодонтист важливо дотримуватися гранична увага, діяти чітко. З огляду на складність доступу до каналів зуба, лікарю доводиться застосувати в роботі всю свою майстерність, професійне чуття, бути постійно в напрузі. Використання оптики дає багато переваг:
- Візуалізація всіх усть кореневого каналу і їх відгалужень;
- Виявлення залишків ураженого дентину, пульпи при чищенні каналів;
- Виявлення порожнеч при ендо- пломбування, що дозволяє провести якісну герметизацію;
- Виявлення пошкоджень на стінках кореня зуба, невидимих на рентген знімку.
Використовуючи ендодонтичний мікроскоп, лікар може виконувати контроль і отримувати прогнозовані результати в проведенні наступних маніпуляцій:
- Розпломбування каналів, переліковування після некоректного лікування;
- Видалення уламків інструменту, що залишилися в каналі після попереднього лікування;
- Видалення штифтів;
- Діагностика і усунення перфорації стінок каналу;
- Лікування / видалення гранульом, кіст без видалення зуба.
Лікування пульпіту з мікроскопом добре тим, що зводить до нуля ймовірність лікарських помилок фахівця і пов'язаних з ними ускладнень.
Стоматологічний мікроскоп в естетичній стоматології
Якісна реставрація зуба повинна відповідати таким критеріям:
- Точна реконструкція анатомії зуба;
- Формування правильної оклюзії;
- Надійність - реставрація повинна витримувати функціональні навантаження (жування, розрізання, подрібнення їжі);
- Естетичність - має на увазі відповідність кольору реставрації натурального кольору зубів пацієнта, відсутність помітних кордонів між зубом і реставрацією, природний блиск, бездоганна гладкість, характерні для натуральної емалі зубів.
Надійність і довговічність реставрації залежать від якості обробки поверхні зуба, яка реставрується. Дентальний мікроскоп допомагає лікареві контролювати процес препарування тканин зуба, щоб бути впевненим в повному видаленні патологічно змінених тканин, якісної антисептичної обробки перед проведенням реставрації. Також, завдяки багаторазового збільшення зони реставрації, простіше підібрати матеріал, що відповідає відтінку, характеристикам прозорості, опалесценції емалі натурального зуба.
Міцність і навіть естетичність реставрації багато в чому залежить від розміру щілини на межі пломби з біологічними тканинами зуба. Чим більше щілину, тим більше в цьому місці буде напруга на реставрацію, тим вона менше послужить. Крім того, в місці неправильного стику накопичується більше бактерій, що може стати причиною розвитку карієсу. Мікроскоп дозволяє добитися максимальної точності установки пломби (реставрації, вкладки, коронки), її міцності, довговічності.
Хірургічна стоматологія з мікроскопом
Дентальний мікроскоп застосовують також в проведенні хірургічних операцій. На відміну від традиційного лікування, мікроскопічна стоматологія використовує спеціальні мікроінструменту, що дає очевидні переваги:
- Висока точність всіх маніпуляцій;
- Проведення операцій з мінімальним пошкодженням тканин;
- Мінімізація ризику ускладнень в період реабілітації.
Зі стоматологічним мікроскопом виконуються операції по формуванню ясна, установці імплантів, різні зубозберігаючі операції (видалення кісти та ін.).
Поради щодо вибору стоматологічного мікроскопа від bauersmedical.com
Вибираючи мікроскоп стоматологічний, необхідно спиратися на такі технічні характеристики:
- Спосіб установки відповідно до умов експлуатації (з стельовим, підлоговим або настінним кріпленням);
- Якість оптики - це параметр, на якому економити не слід, оскільки мова йде не тільки про комфорт роботи, але і здоров'я очей лікаря;
- Тип підсвічування (галоген ксенон, світлодіод) - від вибору джерела світла залежить вартість витратних матеріалів, яскравість і тривалість роботи джерела освітлення;
- Бинокуляр - оптимальний варіант, що дозволяє встановити тубус в такому положенні, щоб забезпечити комфортне положення лікаря під час роботи - з кутом повороту до 180 градусів;
- Ступінь збільшення - для ефективної роботи бажано вибрати обладнання з регульованим рівнем збільшення;
- Фокусування - найпопулярніший варіант з робочим діапазоном 250-300 мм;
- Можливість фото, відео записи робочого процесу, щоб в подальшому продемонструвати виконані завдання і результат пацієнтові, обговорити робочі моменти з колегами, використовувати записи для досліджень, навчання студентів.
Додаткові рекомендації стосуються особливостей роботи з дентальним мікроскопом:
- Кожен фахівець (лікар і асистент) повинен пройти попереднє навчання роботі з мікроскопом;
- Потрібно бути готовими до дискомфорту на початкових етапах роботи в окулярах (на адаптацію може знадобитися якийсь час);
- Бажано використовувати зручне крісло (стілець) з підлокітниками, щоб руки лікаря не втомлювалися в процесі тривалих операцій;
- Велика відповідальність покладається на асистента - він повинен точно виконувати вимоги лікаря;
- При роботі з дентальним мікроскопом використовуються спеціальні інструменти (звичайні стоматологічні інструменти не підходять, так як власники закриватимуть лікаря область лікування);
- Важливо, щоб в процесі лікування з мікроскопом пацієнт лежав нерухомо.
З огляду на вартість стоматологічної оптики, додаткові витрати клініки на підготовку, навчання фахівців, лікувати зуб під мікроскопом буде дорожче. Але пацієнти сьогодні розуміють, наскільки важлива якість і результат в лікуванні зубів, тому вважають за краще звертатися в клініки, які використовують нові технології. Як для лікаря, так і для пацієнта лікування хвороб зубів і ясен з використанням мікроскопа - це не тренд, а нова філософія сучасної стоматології, яка зробила революцію в діагностиці, лікуванні, протезуванні і істотно підвищила рівень якості, ефективності роботи лікарів-стоматологів.
Залишити коментар