Як правильно вибрати зубну пасту
Пігулку від усіх хвороб людство поки не придумало. Так само, як немає універсальних ліків, не існує і єдиного, однаково корисного для всіх рецепту зубної пасти. У кожної людини склад слини, схильність до захворювань, реакція на деякі компоненти гігієнічного засобу індивідуальні. Тому перед тим, як вибрати зубну пасту, правильно спочатку проконсультуватися зі стоматологом, з'ясувати стан ясен, зубів і отримати рекомендації по догляду за ротовою порожниною, що буде дійсно ефективно в рішенні вашої проблеми.
А в тому, що ви знайдете засоби гігієни, які підходять саме вам, можете не сумніватися. Виробники стоматологічної продукції розробили дієві формули в лікуванні і профілактиці різних хвороб порожнини рота.
Види зубних паст
Перш за все потрібно знати, що всі зубні пасти за своїм призначенням поділяються на три категорії:
- Гігієнічні. Вони призначені для людей, яким пощастило мати абсолютно здорові зуби і ясна. Застосовують гігієнічні засоби за своїм прямим призначенням - для щоденного чищення зубів і освіження дихання.
- Лікувальні. До цієї категорії відносяться засоби, до складу яких входять у великій концентрації активні компоненти, що сприяють лікуванню певних захворювань порожнини рота. Наприклад, є пасти з протигрибковим антибіотиком. Їх застосовують для лікування кандидозу слизової рота.
- Лікувально-профілактичні. Пасти цієї групи містять компоненти, що забезпечують якісну гігієну, а також активні агенти, які допомагають запобігти або усунути конкретні хвороби порожнини рота (ясен, зубів).
Якщо гігієнічні та лікувально-профілактичні пасти пацієнт може вибрати і самостійно, покладаючись на свій досвід, то лікувальні засоби призначає лікар. Пасти з категорії лікувальних (сюди ж відносяться і аплікації, гелі) не підходять для тривалого щоденного застосування. Їх використовують разово або курсом.
Яку зубну пасту краще вибрати?
Оскільки абсолютно здоровими зубами можуть похвалитися тільки одиниці, то для більшості дорослих людей самий виправданий вибір - це лікувально-профілактична зубна паста.
У цій категорії ви знайдете величезний асортимент засобів самої різної дії:
- для відбілювання;
- для профілактики карієсу;
- ясенситивні - для вирішення проблеми чутливих зубів;
- антибактеріальні - допомагають усунути неприємний запах з ротової порожнини;
- протизапальні - пасти для профілактики запалення ясен і слизової рота;
- для профілактики утворення зубного каменю.
Правильна зубна паста: яку вибрати?
Кожна проблема має своє рішення. У випадку зі засобами догляду за зубами вирішальну роль у виборі грає склад зубної пасти.
- Яку зубну пасту вибрати для відбілювання?
У відбілюючій пасті містяться абразивні компоненти і пероксидні сполуки, які допомагають ретельно видалити неестетичний наліт з емалі, а також інгібітори росту кристалів - компоненти, що перешкоджають мінералізації зубних відкладень. - Вибираємо хороший засіб гігієни проти карієсу.
Головне завдання протикаріозної зубної пасти - зміцнення зубної емалі. З цим завданням ефективно справляються фториди, сполуки кальцію, фосфати та інші елементи, що сприяють відновленню та зміцненню емалі зубів. Наприклад, Зубна паста "Захист від карієсу" Emoform-F Protec від Dr.Wild містить фториди олова і натрію, ксиліт. Ці компоненти забезпечують ефективний захист зубів від дентинного, пришиїчного, кореневого карієсу. Зубна паста для чутливих зубів Dr.Wild Emoform-F (Швейцарія) містить нітрат калію та інші солі, які не тільки знижують чутливість, а й зміцнюють зуби, ефективно протидіють карієсу. - Як вибрати зубну пасту для чутливих зубів?
В хорошому ясенситивному засобі повинні бути присутніми солі калію і кальцію, сполуки стронцію і формалін. - Вибираємо пасту від неприємного запаху.
Активним інгредієнтом в такому засобі будуть антисептичні препарати. - Яку зубну пасту вибрати при пародонтозі?
Якщо у вас є схильність до запалення ясен, потрібно віддати перевагу засобам, що містить антисептичні, кровоспинні, поживні і протизапальні інгредієнти. У пастах, призначених для лікування і профілактики хвороб ясен, активно використовуються біологічно активні речовини, витяжки натуральних рослин, ферменти, мінерали, які надають комплексну дію - зняття запалення, захист від бактерій, регенерація тканин. Приклад такого засобу Зубна паста ApaCare ремінералізуюча (Німеччина), яка живить тканини необхідними мінералами, створює захисну плівку, знижує чутливість зубів і перешкоджає розвитку пародонтозу. - Яка паста ефективно захищає від зубного каменю?
Таку пасту стоматолог рекомендує людям, у яких є схильність до формування і мінералізації зубних відкладень. Для засобів проти зубного нальоту і відкладень характерна висока абразивність і зміст в складі інгібіторів росту кристалів. Приклад ефективного засобу Паста для чищення та полірування зубів Dr.Wild Depurdent Toothpaste (Швейцарія). Вона призначена тільки для дорослих, містить абразивні частинки натурального походження (вулканічний камінь), запобігає утворенню нальоту і зміна кольору емалі від фарбувальних компонентів кави, соків, чаю, від нікотину.
Однак серед профілактичних зубних паст чимало таких, які вирішують не одну, а кілька завдань. Як визначити спектр дії зубної пасти? Знову ж за складом. Дивіться уважно, які саме активні компоненти в ній містяться.
Засоби лікувально-профілактичної гігієни порожнини рота діляться на два типи:
- комбіновані - містять кілька різних активних компонентів, які в поєднанні ефективно справляються з проблемою (для боротьби з карієсом, наприклад, виробники випускають засоби з фтором або кальцієм, а в комбінованій пасті присутні обидва елементи);
- комплексні - в цих зубних пастах поєднуються компоненти, призначені для вирішення різних завдань (зміцнення емалі + захист від бактерій, протизапальне + дезодоруюча дія).
Хороший приклад комплексного кошти Зубна паста BlanX Med для слабких ясен (Італія), яка містить рослинні екстракти, вітаміни, іони фтору і завдяки унікальному складу володіє не менш унікальними властивостями:
- знімає запалення;
- захищає від карієсу;
- надає кровоспинну дію;
- зміцнює емаль;
- відбілює і усуває плями на емалі;
- освіжає подих.
Навіть корисні компоненти в зубних пастах, крім переваг, мають цілий список негативних наслідків. Наприклад, абразиви, які сприяють освітленню зубів, ефективно борються з нальотом і навіть твердими відкладеннями, при частому використанні можуть стати причиною пошкодження емалі, зниження її стійкості до інфекцій, підвищення чутливості.
Фтор, який вважається одним з головних елементів реконструкції емалі, стає справжнім ворогом здоров'я зубів для людей, що живуть в регіонах з підвищеним вмістом цього елементу в воді. Засоби з фтором особливо небезпечними можуть бути для дітей.
При постійному використанні антибактеріальних паст, в складі яких є хлоргексидин, триклозан, високий ризик розвитку дисбактеріозу в порожнині рота, формування стійкості патогенної флори до антибіотиків.
Небажані компоненти в складі зубної пасти
Є також компоненти, негативна дія яких на організм людини не викликає сумнівів:
- Парабени - виступають в якості консервантів. Вчені з'ясували, що при постійному використанні пасти з парабенами речовина накопичується в організмі, що може стати причиною розвитку раку грудей. Крім того, вони є сильними алергенами.
- Піноутворюючі речовини (sodium lauryl і laureth sulfate). Цей інгредієнт дійсно сприяє кращому видаленню нальоту, однак надає також канцерогенну дію, якщо постійно чистити зуби пастами з вмістом цих речовин.
- Пом'якшувачі води (Sodium і disodium EDTA) - ще одна група канцерогенів, які особливо небезпечні, якщо під час гігієни разом з водою потрапляють в шлунок.
В основному такі речовини містяться в зубних пастах мас-маркету. Тому стоматологи закликають пацієнтів купувати пасти в аптеці або спеціалізованих магазинах професійної стоматологічної продукції, таких як Bauer's Dental Store.
Як вибрати зубну пасту по смужках?
Існує думка, що за кольором смужки на підставі тюбика із зубною пастою можна визначити, наскільки цей засіб шкідливий або корисний для організму. Але це не так. Смуга є показником співвідношення в пасті натуральних і хімічних інгредієнтів.
Як правильно розшифрувати цю маркування?
- Чорна смуга. Засіб виготовлено з хімічних компонентів, містить препарати активної дії у високій концентрації. Це означає, що паста відноситься до категорії лікувальних, застосовується не постійно, а за призначенням стоматолога як основний або допоміжний засіб лікування конкретних захворювань.
- Синя мітка. Може містити до 80% хімічних добавок і близько 20% органічних компонентів. Пасти цієї групи відрізняються інтенсивною дією, але підходять для постійного застосування в поєднанні з іншими, менш активними засобами гігієни.
- Червона смужка. Хімічні і натуральні компоненти містяться приблизно в рівних пропорціях. Для профілактичного догляду та якісної гігієни - це кращий варіант.
- Зелена мітка. На тюбику таких паст виробник робить позначку «без хімії». Незважаючи на повністю натуральний склад, органічні засоби гігієни ротової порожнини підходять далеко не всім.
Їх застосовують за призначенням лікаря, а купити такі пасти можна тільки в стоматологічній клініці або в аптеці. Особливо обережними потрібно бути, якщо вибираємо зубну пасту для дітей.
Якщо ви шукаєте якісну натуральну зубну пасту, не можна оцінювати її властивості тільки за кольором смужки на тюбику. Уважно читайте склад, переконайтеся, що це засіб дійсно містить безпечні і корисні інгредієнти.
Критерії вибору зубної пасти
Головні параметри, за якими слід вибирати засоби гігієни для порожнини рота:
- безпечний, ефективний склад;
- хороші дезодоруючі характеристики;
- відсутність компонентів, що викликають алергію або подразнення слизової;
- тривалий антибактеріальний ефект;
- органічна консистенція;
- приємний смак;
- відповідність індивідуальних потреб (профілактика наявних у вас проблем з яснами і зубами).
Яку зубну пасту вибрати дитині?
При покупці зубної пасти для малюка потрібно враховувати цілий ряд факторів:
- ризик, що дитина проковтне частину засобу під час чищення;
- недостатньо міцна зубна емаль, на відміну від дорослих;
- більш чутливі смакові рецептори.
Тому, якщо ми вибираємо дитячу зубну пасту, значення має:
- склад - в ньому не повинно бути небезпечних, токсичних для організму речовин і алергенів; як в Зубній пасті-гелі GUM KIDS (для дітей від 2 до 6 років). Ця паста, виготовлена відомим іспанським виробником не містить парабенів та інших шкідливих речовин, має приємний полуничний смак, тому підходить навіть для самих маленьких.
- абразивність - дитяча зубна паста повинна бути мінімальної міри абразивності, щоб не пошкодити зубну емаль;
- вміст фтору - для самих маленьких потрібна паста без фтору, мінімальний вміст цього елементу допустимо тільки в засобах, призначених для дітей старше 3 років;
- смак і аромат - якщо паста сподобається малюкові на смак, вам набагато простіше буде привчити його до регулярної гігієни рота. Великий вибір смачних паст для дітей пропонує італійський виробник MontCarotte: Дитяча зубна паста "Солодкий Банан" 0 + MontCarotte, а також кошти зі смаком зеленого яблука, вишні, рожевої груші та ін.
У будь-якому випадку перед покупкою ефективної зубної пасти бажано отримати професійну консультацію у стоматолога. По-перше, лікар визначить коло проблем зі здоров'ям ротової порожнини, що вимагають особливої уваги. По-друге, дасть рекомендації з приводу вибору засобів гігієни хорошої якості. У рейтингу кращих виробників високоефективних стоматологічних засобів гігієни - GUM (Іспанія), Wild-Pharma (Швейцарія), Blanx (Італія), ApaCare (Німеччина).
Залишити коментар
Коментарі
Біо зубні пасти, які захищають від карієсу
АвторКатерина On 06-05-2020Привіт. Дуже дякую за статтю. Все детально написано, сві питання висвітлені. Вдячна і за приклади зубних паст.
А, я використою біо зубні пасти на цьому сайті, мені дуже подобаються, склад гарний. Коли підбирала для себе пасту, то дуже багато вичитувала, що потрібно, що не потрібно в пасті. Так що, від себе рекомендую цей сайт
https://garna.me/cat/zubni-pasty/
направили на изучение состава зубных паст)
АвторСоня On 02-03-2020Ух ты! Что тут скажешь… Полжизни прожила, и только теперь узнала, чем надо чистить зубы. Это, конечно, кошмар, что мы так мало знаем о таких важных вещах. Ваша статья открыла мне глаза на многие вещи. Ну, то, что пасту я всегда брала не ту (да и не там) – это одно. Но теперь в сотый раз убедился, насколько нужно осторожно относиться ко всему, что обещает реклама. Поняла, что большинство наших знаний – это домыслы, основанные как раз на отсутствии информации. Печально, что в среднестатистической стоматологии даже не проводят ликбез с пациентами, как каждому из них индивидуально выбирать пасту. Теперь однозначно буду читать состав пасты, для этой цели даже списал из вашей статьи себе в записную книжку «вредные компоненты».