Що таке тимчасова пломба і навіщо потрібна?
Пломбування зубів широко застосовується в стоматології при лікуванні карієсу. У деяких випадках процедура проводиться в два етапи. Для людини без спеціальних знань не зрозуміло, навіщо ставлять тимчасову пломбу на першому етапі лікування. Пацієнти часто задають нам таке питання, тому ми підготували матеріал, в якому розповімо докладно, що таке тимчасова пломба, за яких показаннях і для чого лікар ставить тимчасову пломбу, які матеріали для тимчасового пломбування використовуються в сучасній стоматології.
Що собою представляє та навіщо потрібна тимчасова пломба?
Уже за назвою стає зрозуміло, що тимчасові пломби встановлюють на дуже короткий термін. Їх використовують в пломбуванні зубів при захворюваннях, що вимагають складного двоетапного лікування. Ось кілька ситуацій, коли ставлять тимчасову пломбу:
- Лікування пульпіту.
- Лікування запущеного карієсу.
- Лікування періодонтиту.
- З метою діагностики - визначення характеру запального процесу, перевірки, наскільки глибоко поширився карієс, запалений нерв.
- Ендодонтичне лікування (видалення нервово-судинного пучка, чистка та пломбування каналів).
- Протезування, непряма реставрація - на час, поки виготовляються постійні конструкції.
- Випадки, коли потрібно відкласти лікування.
- Випадки, коли необхідно запечатати зуб на час дії лікувальної прокладки.
З точки зору призначення тимчасова пломба - це страховка, що дозволяє лікарю контролювати результати лікування і уникнути ускладнень.
Види тимчасових пломб
Матеріал, призначений для тимчасової герметизації зуба, повинен відповідати певним вимогам:
- безпечний, гіпоалергенний склад тимчасової пломби;
- еластичність, що дозволяє пломбувального матеріалу заповнити кожну пору і тріщинку в каріозної порожнини зуба;
- високі адгезивні характеристики - запорука герметичності пломбування і гарантія надійного захисту зуба від вимивання лікарських препаратів, від попадання всередину хвороботворних бактерій;
- рентгеноконтрастність - важливий параметр для контролю над якістю проведеного лікування;
- міцність - незважаючи на те, що пломба встановлюється на короткий проміжок часу, вона буде піддаватися звичайним навантаженням при жуванні, тому важливо, щоб матеріал був досить міцним;
- відсутність якої складності в отриманні пломбувального матеріалу перед установкою постійної пломби.
З яких матеріалів роблять тимчасові пломби?
У сучасній стоматології використовують кілька видів пломбувального матеріалу для тимчасової герметизації порожнин зуба.
Ось з чого роблять тимчасову пломбу:
- штучний дентин;
- паста на масляній основі;
- пломбувальні цементи;
- полимерные материалы.
До складу штучного дентину входить порошок сульфату цинку і каоліну. Для отримання пломбувальної маси порошок розводять водою до потрібної консистенції. Приклад водорастворимой пасти - Variolink N Try-In Ivoclar Vivadent, використовується для відтворення відтінку майбутньої постійної реставрації при установці керамічних коронок (на етапі примірки).
Пастоподібний дентин також містить каолін, оксид цинку, сульфат цинку, але готується на основі масла.
Стоматологічні цементи (стеклоїономерниє, полімерні, виготовлені з сульфату цинку) характеризуються високою міцністю після повного застигання.
Перевага полімерних матеріалів в тимчасовому пломбування - відмінні адгезивні характеристики, простота застосування, міцність і надійність пломби. Для встановлення тимчасової пломби використовуються однокомпонентні полімери. Приклад такого полімеру – Telio CS Inlay Ivoclar Vivadent – еластичний світлотверднучий матеріал, який легко заповнює порожнини і відмінно пов'язується зі стінок зуба, не липне до інструменту, містить Протівокаріозние, антибактеріальні компоненти.
Від складу матеріалу залежить, скільки сохне тимчасова пломба і термін її служби.
Як відбувається пломбування з установкою тимчасової пломби?
Перш, ніж приступити до пломбування, лікар з'ясовує у пацієнта суть проблеми і проводить огляд. У разі необхідності проводить рентгенологічну діагностику з метою визначення характеру і масштабів запального процесу. Як правило, встановлення тимчасової пломби передує терапевтичне, ендодонтичне лікування. Препарування, чистка каріозної порожнини, видалення пульпи, чистка каналів проводяться під анестезією. Уже коли ставлять тимчасову пломбу, проводять такі маніпуляції:
- Антисептична обробка порожнини.
- Закладання лікувальної прокладки (якщо це передбачено протоколом лікування).
- Нанесення пломбувального матеріалу.
Важливо знати, що склад тимчасової пломби відрізняється складу постійної реставрації. Тимчасові матеріали для пломбування зубів вимагають більшого часу для повного затвердіння, тому після візиту до стоматолога можна їсти не раніше, ніж через 2 години, а протягом першої доби виключити з раціону тверді продукти.
Як прибирають тимчасові пломби? Технологія вилучення пломбувального матеріалу аналогічна технології видалення постійних реставрацій. Лікар використовує для цієї мети бормашину і ручної стоматологічний інструмент.
Строк носіння
Говорячи про термін служби пломби, маються на увазі два питання: скільки часу тримається тимчасова пломба, і як довго можна її носити без шкоди для здоров'я зубів. Міцність тимчасової реставрації залежить від характеристик матеріалу і якості гігієни. А ось допустимий термін носіння встановлює лікар відповідно до того, яке захворювання у пацієнта, які процедури проводилися, які ліки кладуть в зуб під тимчасову пломбу.
Орієнтовні терміни:
- при пульпіті, глибокому карієсі, депульпації - від 1 до 7 днів;
- при лікуванні запального процесу в кореневих каналах - від 1 до 3 тижнів;
- при лечении кист, гранулем – до 3 месяцев.
Точну інформацію, скільки можна ходити з тимчасовою пломбою, може сказати лікар. Неприпустимо перевищувати зазначений лікарем термін, так як збільшується ризик розгерметизації порожнини, повторного розвитку запального процесу, виникнення ускладнень.
Рекомендації лікаря по догляду
Дотримання правил догляду за зубами, в пломбуванні яких використовувалися тимчасові пломбувальні матеріали для стоматології – важлива умова ефективності лікування.
Як правильно доглядати за тимчасовими пломбами?
- Загальні правила гігієни не змінюються, тобто ви продовжуєте чистити зуби вранці і ввечері, полоскати рот після кожного прийому їжі.
- Для чищення зубів з тимчасовими пломбами краще підібрати щітку з м'якою щетиною.
- До установки постійної реставрації відмовтеся від вживання твердої їжі (горіхів, хрящів, карамелі), а також ірисок, жувальної гумки. Уникайте надмірних навантажень на пломбу.
- Матеріали тимчасових пломб до повного затвердіння легко вбирають барвники з продуктів, тому в першу добу небажано пити каву, червоне вино,
- їсти буряк, червоні ягоди, морси.
- Не можна використовувати відбілюючі або абразивні зубні пасти.
- Для зняття запалення робіть полоскання антибактеріальними ополіскувачами, призначеними лікарем.
Висновок
При терапії карієсу і його ускладнень тимчасова пломба - це важливий елемент проміжного лікування, від якого залежить кінцевий результат. Навіть якщо пломбу вам належить носити всього 3-5 днів, ви повинні бути впевнені в її герметичності і міцності. Вибираючи клініку, переконайтеся, що вона працює з якісними сертифікованими матеріалами, має в своєму розпорядженні ресурсами для інформативної діагностики. Але ще більш важливо знати, що ваш лікар має достатньо знань і досвіду для вирішення вашої проблеми.
Правильний вибір клініки - головний крок до красивої і здорової посмішки.
Залишити коментар