Як вибрати стілець сідло - ергономіка в роботі
Стілець або крісло сідло - це досить нова модель стільця, яка сьогодні стала популярною у всьому світі. Головна відмінна риса крісла - ергономічний корпус сидіння, виготовленого за принципом сідла. Розташувавшись на такому стільці людина приймає позу наїзника (положення сидячи/стоячи), яку вчені вважають більш природною, ніж положення сидячи на звичайному стільці, і оптимальної для тривалої сидячої роботи.
Чи справді крісло сідло (стоячий стілець) корисно в роботі стоматолога або його переваги сильно перебільшені? Про реальну користь стільців-сідел в стоматології наша стаття.
Переваги використання стільця-сідла
Коли людина сідає на стілець сідло, його ноги розведені в сторони і впираються в підлогу. Між ногою людини і хребтом утворюється кут 135 °. Переваги такої пози для сидячого:
- зниження тиску на стегна, внаслідок чого кровоносні судини не передавлюються, не порушується кровообіг в ногах, органах малого таза;
- зняття напруги з хребта і верхньої частини тіла;
- розкриття грудної клітки, яке сприяє нормалізації дихального циклу, поліпшення насичення організму киснем;
- відсутність перегину черевної порожнини, що сприяє нормальній роботі органів травної системи;
- випрямлення постави (при використанні стільця сідла людина не сутулиться, його хребет приймає природну S-образну форму).
Як працює стілець сідло ортопедичний з точки зору впливу на суглоби, органи малого тазу, хребет?
Тазостегнові суглоби і органи малого тазу
Коли ми сідаємо на звичайний стілець, стегна розташовуються по відношенню до хребта під кутом 90 °. У такому положенні вся тяжкість верхньої частини тіла доводиться на сідниці і стегна. В результаті ми маємо напругу в зв'язках, сухожиллях, навантаження на хрящі, порушення кровообігу в тазостегнових суглобах, в м'язах тазу, в статевих органах. Все це має негативні наслідки у вигляді:
- порушення постави;
- розвитку варикозної хвороби;
- розвитку артрозу;
- геморою;
- статевої дисфункції;
- порушення роботи органів, розташованих в порожнині тазу.
У позі наїзника навантаження на хрящову тканину мінімальна, немає здавлювання м'яких тканин, кров нормально циркулює, тому ризик розвитку перелічених захворювань мінімальний. Що стосується чоловічого здоров'я, то стілець сідло для чоловіків (особливо з роздвоєним сидінням) є оптимальним варіантом, так як він не чинить тиску на геніталії, не перешкоджає нормальній циркуляції крові в цій зоні, а значить, не несе ризику розвитку статевої дисфункції. Крім того, використання крісла сідла сприяє активації і зміцненню м'язів живота, тазового дна, глибоких м'язів спини.
Хребет
Положення тіла людини при саджання на крісло сідло (коли людина стоячи сидить або сидячи стоїть) вважається найзручнішим і природним для хребта. Це положення змушує людину тримати поставу, хребет має правильний вигин, немає навантаження на спину. результат:
- рівна спина;
- відсутність болю в попереку;
- нормальний кровообіг, в тому числі і в нижній частині тіла;
- зниження ризику розвитку варикозної хвороби, целюліту;
- гарне самопочуття.
Чому саме стілець-сідло?
Щоб перевірити, чи дійсно стілець сідло - ортопедичний, комфортний і корисний для лікарів-стоматологів, бразильські вчені провели відповідні дослідження. Найбільш інформативними і достовірними виявилися два з них, які давали порівняльну характеристику звичайного стільця і крісла сідла стосовно до роботи в стоматології.
У цих дослідженнях взяли участь 150 студентів, які проходили навчання на фантомах. Завдання дослідження - оцінка перенапруги шиї і рук стоматолога в процесі роботи, а також аналіз м'язової функціональності і чиниться на м'язи впливу. Завдання учасників полягало в препаруванні зуба на нижній щелепі протягом 10-15 хвилин - часу, достатнього для граничної концентрації на виконуваних діях.
За результатами двох досліджень був зроблений однозначний висновок: для стоматолога стілець сідло стоматологічний краще звичайного стільця з точки зору анатомії, ергономіки. Він забезпечує природне (правильне) становище тіла, знімаючи навантаження зі спини, шиї, верхніх кінцівок. Лікар, перебуваючи в комфортній позі, цілком зосереджений на роботі, що позитивно позначається на її результатах. Такі результати є актуальними для будь-якої професії, пов'язаної з сидячою роботою.
Адаптація до стільця сідла
Сидіння на стільці сідлі незвично для нашого тіла. На звикання до нового положення буде потрібен якийсь час. На початку використання ортопедичного стільця можуть виникати больові відчуття в м'язах поперекового відділу, внутрішньої поверхні стегон, можливий дискомфорт в області сідничних горбів. Це пов'язано з тим, що при новому стилі сидіння дані м'язи, які не активні в звичайному положенні сидячи, слабкі і недостатньо еластичні, починають активно використовуватися. Дискомфорт і біль в м'язах на етапі адаптації до нового стільця - природний механізм звикання, такий же, як при освоєнні нових спортивних вправ. Вони зникають так само швидко, як і хворобливі відчуття після інтенсивного тренування. Але переваги роботи на кріслі сідлі значно більше того незручності, яке може бути в перші дні його використання.
Сфери застосування стільця-сідла
Стілець сідло незамінний в роботі стоматолога, асистента лікаря і зубного техніка, де від комфорту, мобільності сидіння залежить ефективність роботи фахівця. Стоматологія далеко не єдина сфера застосування крісел сідел. Ергономічний стілець сідло істотно спростить роботу майстра-манікюру, косметолога, офісного працівника, людей, які на виробництві цілу зміну працюють сидячи. На цю конструкцію варто звернути увагу всім, хто шукає спеціальний стілець для постави.
Далі розглянемо особливості та переваги роботи на кріслі сідлі в різних сферах діяльності.
В салонах красоты
Майстер-візажист, перукар в процесі роботи постійно перебувають у русі. Звичайний стілець, як і крісло на колесах не підходять для такої роботи, оскільки в першому випадку обмежують руху, а в другому є занадто громіздкими і збільшують дистанцію між майстром і клієнтом. Тому найчастіше перукарі працюють стоячи, від чого до кінця зміни у них болять ноги, спина. Майстру манікюру доводиться знаходиться в статичному сидячому положенні майже цілий день. Навіть один сеанс манікюру передбачає безперервне сидіння 2-2,5 години. Це призводить до погіршення кровообігу в ногах, органах малого таза, болів в спині, шиї, головного болю.
Стоячий стілець майстра на коліщатках має безліч переваг:
- компактний і мобільний, тому не обмежує руху, дозволяє майстру перебувати досить близько до клієнта, щоб комфортно і якісно робити свою роботу;
- усунення проблеми втоми, набряклості ніг, як у випадку роботи стоячи;
- виключення перенапруги спини, застою лімфи, порушення кровообігу в нижній частині тіла при тривалому сидінні.
Для перукарів при виборі стільця велике значення має якість і надійність роликів. Візажиста, косметолога можна підібрати модель з підлокітниками, щоб в процесі роботи руки не перебували на вазі, а мали опору. Підтримка руки забезпечить захист від травм і захворювань ліктьового суглоба.
У стоматології
Багато лікарів стоматологів мають проблеми в шиї, спині, плечах, пов'язані з тим, що в процесі лікування фахівцю доводиться тривалий час утримувати спину в некомфортне, напруженому стані. І в положенні стоячи, і сидячи на звичайному стільці, лікар нахиляє корпус вперед, від чого страждає поперек, шия, стискається грудна клітка, швидко настає втома.
Стілець сідло вирішує проблему підтримки спини і одночасно збереження мобільності при виконанні стоматологічних маніпуляцій. Переваги роботи на кріслі сідлі в стоматології:
- активність всього тіла;
- збереження постави, усунення фактора, що провокує болі в різних відділах спини;
- нормальний кровообіг в нижніх кінцівках і органах малого тазу;
- відсутність тиску на органи шлунково-кишкового тракту, що корисно для метаболічних процесів в організмі;
- розправленими грудна клітка, вільне дихання, що сприяє активному насиченню клітин киснем і збереженню працездатності, бадьорості, гарного самопочуття протягом тривалого часу;
- можливість присунутися на стільці досить близько до пацієнта, щоб отримати хороший огляд порожнини рота пацієнта, і при цьому не напружувати м'язи шиї.
Завдяки ергономічному стільця сідла стоматолог може ефективно, без напруги виконувати складне тривале лікування. Система ножного регулювання висоти сидіння дозволяє швидко пристосовувати становище стільця під потреби лікаря з дотриманням гігієнічних норм.
На виробництві
Багато виробничі професії пов'язані з сидячої роботи, що вимагає високої точності, великої напруги рук, спини. Це стосується роботи швачки, складальних, монтажних робіт, роботи з електронікою (виробництво, ремонт) та багатьма іншими. Про негативні наслідки тривалого неправильного сидіння ми вже згадували. Як і у випадку з будь-якою іншою сидячою роботою, стілець майстра ортопедичний допомагає уникнути навантажень на спину, шию, верхні і нижні кінцівки.
Переваги використання крісел сідел у виробництві:
- розслаблення спини;
- нормалізація дихання;
- зниження тиску на стегна, промежину;
- підтримка анатомічно правильного положення спини без дискомфорту і напруги.
Модель з фіксацією руки дозволяє також зняти навантаження з верхніх кінцівок, що позитивно позначається на продуктивності і якості роботи майстра, перешкоджає розвитку хвороб плечового, ліктьового суглоба. Стоматологічний стілець сідло підходить для використання на виробництві та з практичної точки зору - він зручний в експлуатації, надійний, матеріали вироби витримують ретельну регулярне чищення.
Рекомендації по вибору стільця-сідла для стоматології від фахівців bauersmedical.com
Щоб вибрати правильний стілець в стоматологію, орієнтуватися тільки на конфігурацію сидіння недостатньо. Потрібно звернути увагу на цілий ряд параметрів:
- безпеку (нетоксичність, гіпоалергенність) матеріалів, з яких виготовлений стілець;
- ергономічність - поєднання зручності сидіння з функціональністю (наявність амортизації, мобільність, адаптивність до рухів людини, просте регулювання положення сидіння);
- гігієнічність матеріалів, стійкість до вологи - важливі характеристики стільця для стоматології з урахуванням необхідності частого проведення чистки;
- хороша підтримка сідниці, забезпечення анатомічно правильного положення ніг, спини;
- хороша терморегуляція матеріалу сидіння;
- зручність управління, плавність регулювання положення сидіння (підйомний механізм газлифт);
- дизайн - він повинен відповідати стилю кабінету стоматолога;
- міцність, надійність збірки, кріплень, висока якість матеріалів - від цих параметрів залежить і комфорт використання стільця, і його довговічність.
Залишити коментар