Види стерилізаційного обладнання для стоматології
Стерилізація стоматологічного обладнання - це не питання етики або престижу, а принципово важливе правило роботи, від якого залежить безпека пацієнта, лікаря та ефективність лікування. Тому стерилізаційне обладнання для стоматології має бути в кожній клініці або стомат кабінеті. У цій статті ми розповімо, які види стерилізаційної техніки використовуються в сучасній стоматології, який стерилізатор краще, для чого потрібен та як правильно використовувати в роботі апарат для стерилізації.
Навіщо потрібно стерилізаційне обладнання для стоматології?
Незалежно від того, з якою проблемою пацієнт звернувся до стоматолога, в процесі огляду та лікування стоматологічний інструмент завжди контактує зі слизовою поверхнею, часто з запаленими тканинами, відкритими ранами. Після цього на інструментах залишаються бактерії, в тому числі та збудники різного роду захворювань, тому після лікування одного пацієнта все обладнання для стоматології, яке було використано в роботі, обов'язково проходить дезінфекцію та стерилізацію.
Існує три способи досягти стерильності інструментарію - сухий та паровий. У сучасній стоматології використовується переважно парової спосіб.
Сухий жар останнім часом практично не застосовується для стерилізації, так як при обробці сухим повітрям високої температури вироби з металу можуть деформуватися, стають більш крихкими, швидше виходять з ладу.
Кип'ятіння ефективно для обробки інструментарію, який не контактував з раневими та інфікованими поверхнями. Чому стерилізація кип'ятінням вважається неповною щодо цих виробів? Тому що за той же цикл, що потрібно для знезараження поверхонь інструменту в сухожарові шафі або автоклаві кип'ятіння не дає потрібного результату. Щоб домогтися 100% очищення від бактерій методом кип'ятіння буде потрібно не менше 45 хвилин, при цьому персоналу потрібно періодично зливати відпрацьовану та заливати чисту воду.
Особливості та переваги автоклавування
Паровий стерилізатор (стоматологічний автоклав) по ефективності та якості очищення інструментів стоїть на першому місці. Як працює стоматологічний автоклав та його переваги:
- поєднує два способи - гарячого повітря та кип'ятіння;
- обробка проводиться апаратами під тиском, що сприяє швидкому руйнуванню структури білка (знищення будь-яких видів мікроорганізмів);
- температура пари вище температури кипіння, але при цьому безпечна для виробів, що стерилізуються;
- в залежності від налаштувань та типу інструменту, автоклавування займає до 20-30 хвилин.
Різновиди обладнання для стерилізації в стоматології
Існують такі види стерилізаційної апаратури:
- безпосередньо стерилізатори (автоклави);
- супутнє обладнання для стерилізації.
Класифікація автоклавів:
- «N» - призначені для автоклавування інструментів з гладкою поверхнею, що не вимагають попередньої упаковки, які не бояться впливу високих температур;
- «S» - не мають функції перед вакууму, але є вакуумне сушіння, підходять для різних інструментів, у тому числі трубчастих, з перфорованою поверхнею, виробів з силікону.
- «B» - автоклави, оснащені функцією фракційного перед вакууму, вакуумної сушінням, які підходять для всіх типів стом інструменту, виготовленого з будь-яких матеріалів, в тому числі для порожніх, перфорованих, губчастих, гумових та ін.
Як вибрати автоклав?
Основні вимоги до автоклавів в стоматології:
- відповідність обсягу камери та робочих параметрів апарату потребам клініки;
- зручність конфігурації - яким чином будуть завантажуватися, способу подачі / зливу води та ін.;
- тип та якість матеріалів, деталей обладнання;
- зрозумілий інтерфейс, простота роботи з настройками;
- надійність, репутація компанії-виробника.
Супутнє обладнання
Крім автоклава в процесі знезараження та збереження стерильності інструментарію можуть знадобитися:
- пакувальні машини для стерилізації;
- мийки для передстерилізаційного очищення інструментарію, в тому числі ультразвукова мийка для алмазних борів та інших виробів з нерівномірною поверхнею;
- контейнери для зберігання;
- інше обладнання, яке дозволить максимально автоматизувати роботу фахівців.
Як розмістити обладнання для стерилізації в стоматології
В роботі автоклава є свої особливості. У більшості моделей зверху або з боку задньої стінки відбувається вихід пара. Це потрібно враховувати при виборі місця установки апарату.
Вимоги до установки автоклава:
- стійка, досить міцна меблі з рівною поверхнею (вага обладнання може досягати 50 кг);
- стандартна розетка, розрахована на потужність в межах 2,5 кВт;
- досить вільного простору (не менше 10 см з кожного боку апарату);
- хороша система кондиціонування - це необхідно, щоб запобігти підвищенню температури в приміщенні, яка може негативно впливати на роботу автоматики.
Залишити коментар