Види і класифікація ендодонтичних інструментів
Ендодонтія - розділ стоматології, предметом вивчення якого є анатомія, патологічні зміни і методи лікування зубних порожнин і кореневих каналів. Ендодонтичні операції - одні з найскладніших, а для їх проведення використовуються спеціальні інструменти. Види ендодонтичних інструментів, для чого призначені ручні ендодонтичні інструменти (класифікація) - про це в нашій статті.
Зміст:
- Історія ендодонтичних інструментів.
- Стандарти ендодонтичних інструментів.
- Ендодонтичні інструменти в стоматології: класифікація.
- Висновок.
Історія ендодонтичних інструментів
Перший інструмент для ендодонтії був створений в першій половині 18 століття французом П. Фошар - це була піаніно струна з насічками, забезпечена ручкою. Згодом на його основі було створено сотні подібних інструментів, які успішно використовуються і в сучасній стоматологічній практиці.
Як матеріали для їх виготовлення застосовується вуглецева сталь, хромонікелеві і нікель-титанові сплави. Останні відрізняє безпека робочої частини, хороша гнучкість і наявність «пам'яті» металу, завдяки чому інструмент набуває вихідну форму після маніпуляцій, Ендодонтичні інструменти використовуються для ручної та машинної обробки каналів.
Стандарти ендодонтичних інструментів
Існує наступна система кодувань (відповідно до міжнародної системи ISO):
- Цифрова. Наноситься на ручку або упаковку інструменту і відповідає діаметру виробів, наприклад, номер 6 - діаметр 0,06 мм.
- Геометрична. Визначає форму поперечного перерізу робочий частині інструменту: круг, спіраль, квадрат, восьмикутник, трикутник).
- Колірна. Включає 6 основних та 3 проміжних кольору - інструмент кожного кольору повинен бути використаний при обробці каналів.
Колір | Розмір відповідно до ISO |
---|---|
Рожевий | 06 |
Сірий | 08 |
Фіолетовий | 10 |
Білий | 15, 45, 90 |
Жовтий | 20, 50, 100 |
Червоний | 25, 55, 110 |
Синій | 30, 60, 120 |
Зелений | 35, 70, 130 |
Чорний | 40, 80, 140 |
Ендодонтичні інструменти в стоматології: класифікація
Ендодонтичні інструменти складаються з наступних елементів: ручки з кодуванням, стрижня з робочою частиною, стоппера (виготовлений з силікону і призначений для визначення робочої довжини інструменту). Існують інструменти різної довжини, проте розмір робочої частини завжди залишається незмінною і становить 16 мм.
Які бувають ендодонтичні інструменти? Класифікація ендодонтичних інструментів здійснюється на підставі їх призначення:
- для діагностики;
- для розширення гирла каналу;
- для очищення каналу від пульпи, бактерій, залишків їжі;
- для проходження каналу;
- для розширення каналу;
- для пломбування каналу.
Діагностичні інструменти представлені кореневої голкою Міллера - дозволяє визначити прохідність і напрямок каналу, глибиноміром - призначений для визначення довжини каналу, веріфером - застосовується для визначення розмірів штифта при герметизації каналів і являє собою гнучку звужується голку з круглим поперечним перерізом.
Для обробки усть каналів використовують інструменти, оснащені кінчиком, який не робить агресивного впливу на тканини. З їх допомогою можна надати гирла форму воронки. Для цих цілей використовують переважно Gates Glidden і Peeso Reamer (Largo). Перший виглядає як спис в мініатюрі - довжина робочої частини варіюється від 15 до 19 мм. Випускається в 6 розмірах.
Peeso Reamer також представлений в 6 розмірах, а маркуванням для нього служать кільця в хвостовій частині. Має довшу робочу область, використовується для обробки піднебінних каналів, однокореневих зубів, молярів. Може використовуватися для екстракції пломби з каналу з метою встановлення ортопедичних конструкцій.
Для вилучення м'яких тканин, залишків їжі використовуються екстрактори та рашпилі. Перший має вигляд стрижня у вигляді конуса, оснащеного невеликими зубчиками, кромка яких зорієнтована в сторону власника, виготовленого з закрученою дроту. Рашпілі - пристосування з підвищеними характеристиками міцності, що дозволяє використовувати їх для очищення кривих каналів, видалення залишків дентину.
Для проходження каналів використовуються К-рімери, принцип дії яких аналогічний свердління. Інструменти мають високу пластичність і хорошими ріжучими характеристиками. Їх кінчики також не агресивні по відношенню до м'яких тканин.
Для роботи у вузьких каналах, а також каналах з кривою формою, використовують гнучкі К-Flexoreamer і К-Flexoreamer Golden Medium. Останній випускається з різними розмірами, що забезпечує легке проходження каналів.
Якщо введення інструменту утруднено рекомендується використовувати інструменти з проміжними розмірами (доступні в 6 розмірах). Скажімо, якщо виникають труднощі з введенням інструменту діаметром 0,3 мм, то після застосування пристосування діаметром 0,25 мм слід використовувати інструмент з розміром 0,27 мм. Це дозволяє виключити заклинювання і освіту уступів в каналі.
Для проходження каналів невеликих розмірів використовуються дрилі з діаметром від 0,06 до 0,15 мм з довжиною робочої частини від 15 до 18 мм. Дрилі випускаються наборами, найбільш популярними з яких є комплекти з 18 виробів з різним діаметром.
Для розширення каналів використовують такі інструменти:
- K-File. Виготовлений зі скрученого дроту з квадратної формою поперечного перерізу і великою кількістю ріжучих площин. Інструмент має високі ріжучими характеристиками, дозволяє працювати як обертальними, так і зворотно-поступальними рухами.
- K-Flexofile. Призначений для обробки вигнутих каналів.
- K-File Nitiflex. Має конструкцію K-File, але виготовляється не з сталі, а з нікель-титанового сплаву, завдяки чому інструмент володіє більш високою гнучкістю. Для запобігання травмуванню м'яких тканин кінчик інструменту зроблений тупим.
- H-File. Призначений для обробки каналів зворотно-поступальними рухами. Має спиралевидную конструкцію, гострі кромки, розташовані під кутом 60 градусів до стрижня.
- Safety. Ідентичний H-file, але одна сторона інструменту має гладку поверхню, що дозволяє обробляти канали без перфорації.
Інструменти для заповнення або пломбування дозволяють вводити в канали кальцій матеріали, цементи для установки ортопедичних конструкцій. Крім цього вони використовуються для внесення герметиків. Мають спиралевидную форму (напрямок витків - проти годинникової стрілки). Класифікація інструменту для пломбування здійснюється на підставі розмірів. Пристінкова пломбування штифтів з гутаперчі проводиться за допомогою інструменту в пальцевому варіанті і у вигляді зонда. Його кінчики загострені, а форма робочої частини відповідає формі робочої частини інструменту для обробки каналів і параметрам штифтів. 3D-конденсація виконується за допомогою інструменту циліндричної формою і тупим кінчиком.
Їх основні види:
- Spreader. Інструмент з конусної формою, який використовується для латеральної конденсації штифтів з гутаперчі.
- Plugger. Інструмент циліндричної форми для вертикальної конденсації штифтів з гутаперчі (має затуплений кінчик).
- Gutta Condensor. Використовується для об'ємного пломбування каналів гутаперчею. Зовні має схожість зі зворотним H-File.
Висновок
Застосування ендодонтичних інструментів пов'язане з одним з найвідповідальніших етапів у відновленні функціональності зубів - лікуванні каналів. Успіх лікування у великій мірі залежить від наявності достатнього набору ендодонтичних інструментів, які забезпечують якісну обробку та пломбування каналів. Широкий вибір інструментів представлений в інтернет-магазині Bauer's Dental Store - це якісні та безпечні вироби, які зроблять процес лікування комфортним для лікаря і пацієнта і дозволять добитися максимального терапевтичного результату.
Залишити коментар
Коментарі
Вся нужная информация в одной статье
АвторМарк On 29-03-2020Вроде бы и коротко, но очень информативно и наглядно. Надо сказать, что очень редко так везет, что в одном источнике находишь нужный материал по теме. Эта статья, думаю, будет особенно полезна студентам и практикантам. Хотя… Плох тот врач, который считает, что ему не нужно учиться и повторять пройденное. А сейчас любая специальная информация всегда есть в открытом доступе, так что грех не воспользоваться. Лично я с удовольствием слежу за тем, как профессиональные сайты поляризуют стоматологию, ведь в последнее время и пациенты стали больше интересоваться, чем и как их лечат. Статья написана хоть и профессионально, но простым человеческим языком, и пациенты могли бы тоже почерпнуть из нее много полезного. Рискну внести предложение – в отдельной статье я бы затронул специфику использования эндодонтического инструмента – какие проблемы бывают (хотя бы когда файлы ломаются прямо в канале), почему так происходит, как этого избежать. Это будет интересно не только молодым, но и опытным врачам.