Методи і етапи стерилізації та дезінфекції стоматологічних інструментів
Стоматологічне лікування відноситься до тих сфер медицини, де лікарю доводиться тісно контактувати з пацієнтами. Кожен огляд і будь-яка стоматологічна маніпуляція має взаємодію зі слизовими тканинами, часто ураженими інфекцією, тому дотримання гігієни, дезінфекція та стерилізація в стоматології - правило номер один.
Правила стерилізації стоматологічних інструментів регулюються МОЗ України. Вони прописані з тим посилом, що кожен пацієнт є потенційним носієм інфекції. Відповідно, для безпеки інших пацієнтів та медичного персоналу необхідно дотримуватися суворих санітарно-гігієнічних вимог щодо очищення стоматологічного інструменту і приладдя, використовуваних стоматологом.
За яким принципом обирають методи стерилізації в стоматології
Обробка стоматологічного обладнання та робочого інструменту стоматолога проводиться з метою дезінфекції (знезараження) виробів. Вибір методу дезінфекції для кожного інструменту залежить від того, наскільки великий ризик інфікування через нього.
Наприклад:
- Елеватор, шпатель, бори, наконечники та інші інструменти, які контактують безпосередньо з відкритими ранами ротової порожнини, розкритими каріозними порожнинами, відносяться до категорії високого ризику. Вони вимагають обов'язкової стерилізації.
- Зуботехнічне дзеркало і інші матеріали, інструменти, які стикаються зі слизовою, за умови відсутності на ній пошкоджень. У цьому випадку використовується як стерилізація, так і хімічна дезінфекція стоматологічних інструментів.
- Предмети і матеріали, які контактують тільки з шкіряним покривом пацієнта, а саме, меблі, стоматологічне крісло, одяг лікаря - це інструментарій низького ризику передачі інфекції. Для знезараження цих предметів підходить найменш інтенсивна дезінфекція.
Найпоширеніші методи стерилізації стоматологічних інструментів
В даний час існують такі види стерилізації в стоматології:
- механічний;
- біологічний;
- фізичний;
- хімічний;
- мікрохвильовий;
- ультрафіолетовий.
До механічних способів обробки відносяться вологе прибирання, прання медичного одягу і інших тканинних виробів багаторазового використання, провітрювання стоматологічного кабінету. Механічна дезінфекція в стоматології повинна бути щоденною.
Біологічна дезінфекція - це обробка твердих поверхонь стоматологічних інструментів із застосуванням природних протимікробних засобів. Підходить не для всіх виробів, так як є неефективним в боротьбі з деякими штамами бактерій, наприклад ВІЛ.
Фізична стерилізація інструментів в стоматології - це не що інше, як обробка та знезараження виробів під дією високої температури. Термічна обробка вважається найбільш надійним і безпечним методом дезінфекції, але вона підходить для виробів, виготовлених з термостійких матеріалів (сталевих, твердосплавних).
Термо стерилізація стоматологічного інструментарію проводиться двома способами:
- сухим;
- паровим.
Хімічна дезінфекція - знезараження інструментарію стоматолога за допомогою агресивних хімічних засобів. Ефективно усуває всі види вірусів і бактерій, застосовується, як правило, для обробки виробів групи високого ризику інфікування, які не можна піддавати дії високих температур. Холодна стерилізація проводиться для обробки пластикових, гумових, скляних предметів.
Мікрохвильова дезінфекція актуальна, коли потрібно обробити невелику кількість інструментів низької і середньої категорії інфекційного ризику. А стерилізація за допомогою впливу на предмети ультрафіолетових променів призначена для швидкого знезараження поверхонь інструментів, які не контактують з раневими поверхнями.
Основні етапи стерилізації стоматологічних інструментів
Повноцінний цикл стерилізації складається з наступних етапів:
1. Дезінфекція.
Будь-які інструменти стоматолога (мова йде про вироби багаторазового використання) повинні проходити цю стадію обробки. Процедура для пластикових, керамічних наконечників і, наприклад, повністю металевих інструментів (ножів, елеваторів) буде відрізнятися тільки вибором антисептиків.
Дезінфекцію можна виконувати вручну або використовувати для цієї мети спеціальне обладнання. Принцип роботи хімічного стерилізатора простий: необхідно скласти інструменти в спеціальний контейнер і опустити його в ємність, заповнену дезинфікуючим розчином. Час перебування в розчині залежить від його концентрації і типу стоматологічного інструменту.
2. Передстерилізація.
Після обробки хімічним антисептиком інструменти необхідно промити в звичайній воді (кожен окремо) приблизно по хвилині, потім прополоскати під проточною водою протягом декількох хвилин. Потім інструменти промивають в дистильованої воді (час обробки - 1 хвилина). Для передстерилізаційної обробки суцільнолитих, гладких виробів можна використовувати щітки. Предмети з численними насічками, з абразивною поверхнею краще очищати в ультразвуковому стерилізаторі. УЗ стерилізація стоматологічних борів з алмазним напиленням - простий і швидкий спосіб передстерилізаційної обробки. Інструментарій поміщають в контейнер УЗ апарату. Потім в апарат заливають дезраствор і встановлюють час очищення. Всю роботу обладнання робить за вас в автоматичному режимі. Оброблений інструмент просушують в сушильному апараті і упаковують.
3. Упаковка.
Цей етап є актуальним, якщо планується парова стерилізація стоматологічних інструментів. Для упаковки будуть потрібні спеціальні пакети або пакувальна машина. Інструмент необхідно помістити в пакет, відповідний йому за розміром і заклеїти. Пакувальний апарат спрощує процес упаковки. Він комплектується рулоном пакувальної плівки. При запечатуванні інструментів можна регулювати довжину і ширину пакувального матеріалу.
4. Стерилізація.
Упаковані інструменти стерилізують в автоклаві:
- їх поміщають на спеціальний піддон;
- пакети повинні лежати паперовим шаром вгору і не перекривати один одного;
- потім встановлюють потрібну температуру, режим стерилізації;
- далі автоклавування відбувається автоматично.
Простерилізувати стоматологічний інструмент зберігають в упакованому вигляді в сухому місці.
Стерилізація і дезінфекція в стоматології терапевтичних інструментів
Всі поверхні в стоматологічному кабінеті обробляють на початку робочого дня спеціальними засобами, що містять поверхнево-активні речовини. В процесі роботи лікар виробляє аналогічну дезінфекцію стоматологічного крісла і зовнішніх поверхонь стоматологічної установки після кожного пацієнта.
Всі інструменти стоматолога - предмети індивідуального використання. У стандартний стоматологічний набір входить лоток, гладилка, шпатель, елеватор, зонд і пінцет. Всі ці предмети відразу після прийому пацієнта повинні пройти повний цикл стерилізації (знезараження, передстерилізація і термічна обробка).
Стерилізація ендодонтичних інструментів: особливості та послідовність
Більшість ендодонтичних інструментів в сучасній стоматології відносяться до категорії виробів одноразового використання.
Правила їх застосування наступні:
- відразу після використання потрібно провести дезінфекцію інструмента;
- після дезінфекції виріб відправляють на утилізацію.
Інструментарій багаторазового використання після завершення роботи відразу занурюють в розчин для дезінфекції, не допускаючи висихання. Процедура стерилізації триває півгодини. Якщо в подальшому використовується ультразвукова чистка, то час хімічної обробки можна скоротити в 2 рази.
Після передстерилізаційної обробки ендодонтичний інструмент відправляють на стерилізацію в автоклаві або сухожаровій шафі (в залежності від типу інструменту).
Стерильні інструменти важливо правильно зберігати. У кожній сучасній клініці є для цієї мети спеціальне обладнання.
Стерилізація стоматологічних наконечників
Вона відрізняється від дезінфекції інших інструментів стоматолога. Наконечники можна занурювати в агресивний хімічний розчин і піддавати дії ультразвуку. Дезінфекція стоматологічних наконечників здійснюється за допомогою спеціальних антибактеріальних серветок. При обробці виробів важливо подбати про захист рук від попадання на шкіру дезинфікуючого засобу.
Порядок стерилізації:
- розбирання наконечника;
- протирання поверхонь кожної деталі;
- промивання голок, через які подається фізрозчин;
- збірка;
- мастило (обов'язкова процедура перед упаковкою інструменту).
Упаковані наконечники відправляють на зберігання в UV-апарат, в якому ультрафіолетові промені забезпечать стерильність інструменту до наступного застосування.
Стерилізація в стоматології ортодонтичних інструментів
У стоматологічній ортопедії використовуються не тільки металеві інструменти, але і безліч пристосувань з еластичних матеріалів:
- Інструментарій зі сталі, твердих сплавів проходять традиційний процес стерилізації (від знезараження в дезрозчині до термічної стерилізації).
- Точно також стерилізують металеві абразивні диски, коронкосніматері і коронкорези, металеві ложки.
- Пластикові ортопедичні ложки, кам'яні диски відносяться до виробів одноразового застосування. Відразу після використання їх необхідно продезінфікувати і відправити на утилізацію.
- Ковадло, ортопедичний молоток очищають за допомогою серветок, просочених антисептиком. Для ефективності вироби обробляють двічі.
- Коронки і мости, силіконові або альгінантние файли спочатку необхідно промити в воді, а потім занурити в розчин для швидкої дезінфекції. Після хімічної обробки інструменти потрібно ретельно промити і залишити в ємності з водою на 5 хвилин.
Найефективніша стерилізація борів в стоматології: сухожарова шафа або автоклав?
Навіть найсильніші дезінфікуючі засоби і сучасні способи стерилізації медичного інструменту не можуть впоратися з деякими найбільш небезпечними вірусами - ВІЛ, гепатит та ін. Домогтися 100% стерильності інструментарію стоматолога можна тільки за допомогою впливу на них високих температур.
У стоматології практикують два способи термоочищення інструменту:
- Повітряний - прожарювання металевого і склянного стоматологічного приладдя в сухожаровій шафі. Процедура повітряної стерилізації проходить при температурі 180°С і триває від 30 хвилин до 2 годин. Пройдені передсерилізаційну обробку предмети викладають на піддон без упаковки і поміщають в корпус сухожарової шафи.
- Паровий - автоклавування, обробка інструменту гарячою парою, що надходить в стерилізаційну камеру під великим тиском. Температура в автоклаві 120-130 °, і її цілком достатньо, щоб вже протягом 5 хвилин - 1 години нейтралізувати шкідливі бактерії.
Устаткування для сухої стерилізації коштує набагато дешевше, однак стерилізацію в автоклаві стоматологія практикує найчастіше.
Причина такого вибору - безліч переваг, які дає автоклавування:
- Делікатний вплив на матеріали, з яких виготовлені інструменти. При сухій обробці бори та інші стоматологічні приналежності сильно розжарюються, що призводить до швидшого зносу виробів. Паровий метод найбезпечніший для будь-яких металів і навіть підходить для деяких видів пластику.
- Екологічність, безпека для персоналу стоматологічної клініки і для навколишнього середовища.
- Нетривала експозиція (тривалість сеансу стерилізації в автоклаві найкоротша - від 5 хвилин для деяких видів стоматологічного інструменту).
- Можливість тривалого зберігання виробів стерильними. Медичні інструменти проходять стерилізацію в автоклаві в упакованому вигляді. Вакуумна упаковка дозволяє транспортувати і зберігати стерильні предмети, захищає від забруднень.
- Функціональність обладнання - наявність декількох режимів роботи.
- Відсутність потреби в обполіскуванні після стерилізації.
- Сушка входить в цикл стерилізації в автоклаві.
- Економічна витрата енергії на обробку інструментарію.
Найбільш функціональне і ефективне обладнання для стоматологічних кабінетів, клінік - це професійні медичні автоклави класу B, наприклад автоклав стоматологічний Dentsply Sirona DAC Professional, клас В - продукт одного з провідних виробників стоматологічного обладнання в світі.
Автоклави - дорога апаратура, проте якість стерилізації медичного інструментарію - це не та сфера, де можна економити. Правильний вибір методів дезінфекції, вибір якісного обладнання і дотримання правил стерилізації в стоматології гарантує безпеку і пацієнтів, і лікарів, і всього персоналу клініки.
Залишити коментар
Коментарі
Можно рекомендовать к прочтению
АвторЖеня On 24-03-2020Рекомендую эту статью к прочтению всем коллегам. Очень важный момент в статье, где автор говорит о неэффективности дезинфекции против гепатита и ВИЧ, что стерилизация обязательна. Этим правилом, увы, пренебрегают часто. Сам был свидетелем, как наконечник не меняли, а просто протирали салфеткой в промежутке между пациентами, а боры просто погружали в дезраствор. Еще и еще раз напоминайте себе, что правильная дезинфекция и стерилизация – это безопасность ваша и пациентов. Это то, чем врач не имеет права пренебрегать.
Познавательное пособие
АвторОлег On 27-02-2020Тут уже писали, что пациенты не доверяют стоматологам, потому что боятся заразиться, но есть же и другая сторона. Наши клиенты не задумываются, что врач рискует не меньше, даже больше чем пациенты, потому что через его руки проходит сотни людей. И никто у них не просит справку о здоровье, о перенесенных заболеваниях (например, гепатите). Так что соблюдение правил стерилизации и дезинфекции, в первую очередь, в наших интересах. И статья очень познавательная. Отличное пособие по стерилизации для специалистов. Коротко, понятно, без лишней воды и заумных фраз
Удобно и информативно
АвторДжафар On 03-02-2020Отличная памятка для тех, кто оказывает стоматологические услуги. Всё по делу и без пафоса. Кстати, стомклинике в которой я работаю, уже больше 10 лет и за это время нам удалось собрать статистику – пациенты, которые отказывались от наших услуг, в 10% случаев делали это потому как считали, что мы недостаточно внимания уделяем санитарии. И хотя на самом деле это не так, факт остаётся фактом – клиент должен быть уверен в нас на все 100, а мы должны быть на 100% уверены в средствах и методах, которые применяем. Именно поэтому, вопрос очистки, дезинфекции и стерилизации – наиболее приоритетный для нас и мы не жалеем на это средств и времени. Так что делайте выводы и не пренебрегайте чужим опытом!
Спасибо, все понятно и доступно
АвторАндрей On 09-01-2020Ребятки, спасибо вам большое) наконец-то на просторах интернета нашёл понятный для меня материал)))