Як правильно вибрати медичну маску
Захисна маска - обов'язковий засіб захисту для медиків, пацієнтів і відвідувачів медичних установ. Кожен повинен знати, як вибрати медичну маску від вірусів на випадок епідемії грипу або іншого вірусного захворювання, щоб захистити себе, близьких і оточуючих від інфекції.
Маска захисна медична - це універсальний засіб захисту органів дихання (верхніх дихальних шляхів) від різних факторів негативного впливу:
- передаються повітряно-крапельним шляхом мікроорганізмів - збудників грибкової, бактеріальної або вірусної інфекції;
- мікрочастинок, які можуть викликати алергію;
- біологічних рідин;
- небезпечних випарів;
- аерозолів;
- пилу та інших твердих частинок.
У вашій аптечці вдома завжди повинні бути медичні маски на той випадок, якщо ви або хтось із домочадців захворіє. У цій статті ми розповімо, які бувають захисні маски і як правильно вибрати медичну маску з урахуванням того, в яких умовах ви збираєтеся її використовувати.
Як вибрати медичну маску?
При покупці захисної маски мають значення кілька факторів:
- Призначення. Зрозуміло, що аксесуари для побутового повсякденного використання будуть відрізнятися від хірургічних масок. Різні умови експлуатації, різні вимоги безпеки і стерильності, а значить, і маски повинні бути різного класу захисту.
- Комфорт. Так само як воздухопропускной здатність вироби, тобто наскільки легко в ньому дихати. Важливо, щоб маска добре сиділа на обличчі, не тиснула в місцях кріплення, що не передавлює носову перегородку.
Класифікація медичних масок
Захисні маски для обличчя класифікують за такими параметрами:
- тривалість використання;
- рівень захисту;
- стерильність;
- матеріал виготовлення;
- розмір вироби;
- тип кріплення.
Зупинимося докладніше на кожному пункті.
Типи медичних масок по часу експлуатації
- Одноразові.
- Багаторазові.
Одноразові маски - найпоширеніший варіант.
- Вони доступні всім і продаються в кожній аптеці. Особливості одноразових масок:
- мають три шари - зовнішні шари виготовлені з легкого нетканого матеріалу, а внутрішній, що виконує функцію фільтру, - з микропористого волокна;
- добре захищають від поширення інфекції;
- майже невагомі і дихаючі, тому не створюють дискомфорт або труднощі з диханням при носінні;
- не тиснуть, що не натирають, не викликають роздратування;
- підходять навіть дітям (при покупці потрібно правильно підібрати розмір виробу, щоб воно добре прилягало до обличчя);
- час використання такої маски - 2-3 години (або поки не стане вологою), тому для тривалого носіння вона не підходить.
Коштують одноразові медичні маски недорого, і можна придбати відразу упаковку. Якісні одноразові маски в асортименті ви знайдете в каталозі Bauer's Dental Store.
Багаторазові моделі
Найпростіший варіант багаторазових аксесуарів - тканинні або марлеві маски, які можна прати, прасувати і використовувати тривалий час.
"Пітта" - так називаються медичні маски багаторазового використання. Переваги багаторазових аксесуарів:
- еластичний матеріал і спеціального дизайн забезпечують більш щільне прилягання вироби по контуру особи, а відповідно, і більш ефективний захист;
- матеріал маски добре пропускає повітря і володіє водовідштовхувальним властивістю;
- стильний дизайн (маска не тільки краще захищає, але і виглядає привабливо);
- тривала експлуатація (до 2 місяців);
- простота догляду - маску після використання потрібно просто вимити і висушити.
Деякі моделі багаторазових масок оснащені вугільним фільтром, що підвищує їх захисні властивості щодо бактерій (до 90%), пилу, алергенів (пилку та ін.) Системи фільтрації використовуються в респіраторах.
Респіратор - це найскладніший з усіх варіантів сучасних захисних масок і щодо інфекційних захворювань, що передаються повітряно-крапельним шляхом, і найефективніший.
Респіратори теж діляться на кілька типів:
- одноразові;
- багаторазові з фільтром.
Наявність клапанів з фільтрами забезпечує додатковий комфорт, так як вони регулюють вільне надходження повітря і одночасно відведення вологи з-під маски.
Види медичних масок для обличчя за типом матеріалу
У виготовленні одноразових захисних медичних масок використовуються два матеріали:
- спанбонд - легкий нетканий матеріал, який добре пропускає повітря і володіє хорошими гідрофільними властивостями;
- мельтблаун - внутрішня фільтруюча прошарок, мікропористе волокно, яке затримує будь-які дрібні мікрочастинки, бактерії.
Оптимальне поєднання шарів: спанбонд - мельтблаун - спанбонд.
Багаторазові маски, в залежності від моделі, виготовляють з марлевої тканини, дихаючого еластичного синтетичного матеріалу, а також з щільного натурального волокна.
Класи медичних масок за рівнем захисту
Існує кілька класів захисту:
- Найпростіші аксесуари (марлева або одноразова маска з нетканого матеріалу). Можуть мати звичайну прямокутну форму або форму «пелюстка».
- Респіратори з рівнем захисту FFP 1, FFP 2 і FFP 3 - призначені для захисту органів дихання від дрібнодисперсних твердих частинок, проти аерозолів, бактеріальної і вірусної інфекції. FFP 1 - це найнижчий клас біологічного захисту, достатній для побутового використання. FFP 3 - найвищий рівень захисту, рекомендований для носіння медперсоналом, який безпосередньо контактує з носіями вірусної інфекції, що передається повітряно-крапельним шляхом.
Ступінь захисту залежить від таких параметрів, як якість матеріалу, рівень фільтрації і щільність прилягання до обличчя.
Стерильність
У цій категорії також два типи захисних аксесуарів - стерильні і нестерильні. Багато хто помилково вважає, що стерильна маска краще захищає. Насправді стерильні маски призначені виключно для роботи в стерильних умовах (в лабораторії, в операційній). Купувати таку маску для побутового використання не має сенсу, так як вона при носінні на вулиці, вдома швидко перестане бути стерильною і втратить свої особливі характеристики.
Аксесуари, що надходять у продаж, - це переважно процедурні нестерильні вироби, які цілком задовольняють вимогам захисту в повсякденних умовах.
Розмір маски
Більшість медичних масок мають стандартний розмір і є універсальними для дорослих і дітей. Деякі виробники випускають окремо аксесуари для дорослих і окремо для дітей і підлітків. При покупці захисної маски потрібно уточнити у продавця маркування вироби, якщо ви шукаєте маску для дитини.
Тип кріплення
У сучасних міських для фіксації використовуються дуже м'які еластичні гумки, які створюють потрібне натяг і при цьому не завдають дискомфорт. Є моделі з гумками з боків, які кріпляться за вуха. Другий варіант - гумки, що охоплюють шию і голову. Яку медичну маску краще вибрати? Обидва варіанти надійно тримають маску, вам залишається тільки вибрати, який вид вироби зручний особисто вам.
У респіраторах також використовуються різні варіанти кріплення - жорсткі і еластичні.
Які маски краще?
Якісний захист + зручність і комфорт - ось ідеальна формула хорошої маски для обличчя.
Критерії комфорту для захисного аксесуара:
- легко дихати;
- під маскою не збирається волога;
- вона добре тримається на носовій перегородці і не тисне на неї;
- маска щільно прилягає по всьому периметру, що не настовбурчується з боків і під підборіддям;
- добре тримається.
Кому носити маску: хворому або здоровому?
На тему необхідності носіння масок під час епідемії постійно ведуться суперечки. Одні стверджують, що для здорової людини маска - даремний аксесуар, інші кажуть, що носити її потрібно всім. Насправді медична маска насамперед призначена для людей, які вже заражені і можуть заразити оточуючих при кашлі, чханні. Якщо ви захворіли, маска стане на заваді поширенню бактерій, що містяться в ваших біологічних рідинах, коли ви чхаєте або кашляєте. Якщо ви хворієте будинку, то носіння маски допоможе іншим членам сім'ї не захворіти.
Чи потрібно носити маску здоровій людині? У звичайних умовах в цьому немає необхідності, однак, якщо ви контактуєте з хворим, у якого застуда, грип, або з людьми, які можуть бути потенційними розповсюджувачами вірусної інфекції (наприклад, у лікарнях) або в умовах несприятливої епідеміологічної обстановки, медична маска послужить додатковим бар'єром для інфекції. Про те, як правильно носити медичну маску, можна прочитати тут.
Щоб не заразитися грипом або іншим вірусним захворюванням, однієї маски недостатньо. Не забувайте дотримуватися і інші заходи профілактики: дистанціюється від людей з симптомами захворювання в громадських місцях, мийте руки, а якщо немає такої можливості, то протирайте їх хорошим антисептичним засобом, не тріть очі і не торкайтеся руками до обличчя, так як через дотик ви можете занести інфекцію. Ми бажаємо вам міцного здоров'я!
Залишити коментар
Коментарі
Нужна статья в данный период
АвторОксана On 08-04-2020Спасибо, очень актуальная статья в наше время