Стоматологічні бори: види і як вибрати
Стоматологічні бори - це основний інструмент стоматолога і взагалі символ стоматології. Історичні документи свідчать про те, що роторні пристосування використовувалися лікарями в Стародавній Індії і в Давньому Єгипті.
Сьогодні існують найрізноманітніші види стоматологічних борів, які допомагають стоматолога у виконанні безлічі важливих завдань:
- розтин зуба;
- видалення уражених тканин;
- очищення емалі від нальоту різної твердості;
- обробка каріозних порожнин, підготовка до пломбування;
- реконструкція зубів (пломбування);
- естетична обробка зубів, пломб;
- скульптура і обробка ортодонтических зубних конструкцій.
Які бувають стоматологічні бори? Як визначити призначення інструменту і вибрати якісний виріб для роботи? У цій статті ви дізнаєтеся головні відмінності стоматологічних борів, особливості їх застосування.
Класифікація борів в стоматології
Професійної систематизації роторного інструменту як такої не існує, тому для орієнтації в великому асортименті даних виробів виробниками була взята за основу класифікація стоматологічних борів за стандартом ISO (товарна систематизація). Незважаючи на чітку структуру, дана система все ж виявилася складною для практичного застосування. Лікарі в роботі використовують інший, більш простий спосіб класифікації стоматологічних борів:
1. За матеріалом.
Бори складаються з стрижня і робочої частини. Відмінності стоматологічних борів саме в наконечниках, які виготовляють з різних матеріалів:
- сталеві, в тому числі з найміцнішою загартованої сталі;
- твердосплавні (найміцніші - це вироби з карбіду вольфраму);
- карборундові (з синтетичного мінерального сполуки);
- силіконові.
2. За типом призначення стоматологічних борів:
- ріжучі;
- абразивні.
Розглянемо особливості стоматологічних борів по кожному з перерахованих пунктів.
Сталеві і твердосплавні види борів в стоматології
Сталеві бори застосовують тільки для пошарового відсікання твердих зубних тканин. Інструмент відмінно справляється з цією функцією, а допомагають йому в цьому 6 - 8 лез на робочій голівці. Борами зі сталі можна працювати тільки на низькій швидкості, так як на великих оборотах вони перегріваються, ріжучі грані плавляться і інструмент швидко виходить з ладу.
Ще одна сфера застосування сталевого інструменту - обробка металевих зуботехнічних конструкцій. Сталевий фініри (бор з дрібної інкрустацією) і сталеві поліри (вироби з гладкою поверхнею) використовують для фінішної обробки металевих пломб. На даний момент в стоматології майже не застосовується.
Твердосплавні вироби практичніші. Вони витримують великі навантаження, підходять для роботи на великих оборотах і мають більш широкий спектр застосування. Ріжучі інструменти виготовляють переважно з твердосплавного сировини.
Характеристики твердосплавних інструментів:
- стійкість до перегрівання при роботі на великих швидкостях;
- унікальна ріжуча здатність;
- продуктивність роботи з різними типами твердих тканин, пломбувальних матеріалів - з дентином, емаллю, композитами, амальгамою;
- мають різний діаметр хвостовика стоматологічних борів, тому підходять для різних типів стоматологічного обладнання.
У абразивних борах готування, як правило, теж виконана з твердосплавного матеріалу.
Типи стоматологічних борів ріжучого призначення
Розібратися з призначенням інструменту нам допоможе класифікація борів в стоматології за формою робочої головки:
- кулястий бор (сталь) застосовують для очищення глибоких уражених карієсом порожнин від зіпсованого дентину;
- інструмент з кулястої головкою (твердий сплав) призначений для препарування порожнин (1 і 3 класу), усунення відмерлого дентину, формування округлих поверхонь в очищених порожнинах, збільшення гирла кореневого каналу;
- твердосплавний циліндричний або фіссурний бор - інструмент, за допомогою якого стоматолог може видаляти нерівності (канавки, виступи) зубної емалі, розширювати порожнини, формувати плоске дно в зубних порожнинах перед пломбуванням, робити прямі схили;
- фіссурний бор з округлим кінцем - практичний інструмент, який дозволяє без заміни бору виконати всі роботи з підготовки до пломбування порожнин 1 і 2 класу - препарування, очищення, вирівнювання, скульптура плавних переходів на внутрішній поверхні зуба;
- інструмент з головкою обратноконусного типу застосовується для скульптури плоского дна, препарування деяких видів порожнин (1, 2 і 5 класу), формування гострих кутів і підрізів;
- бор з грушоподібної робочою частиною ефективно відкриває порожнини 1 і 3 класу, видаляє уражену дентин, робить гладкою стінку порожнини і формує плавний перехід від дна до стінок;
- конусоподібна голівка - зручна для формування і обробки звужуються порожнин;
- бор з головкою у формі колеса - застосовується для видалення старих пломб, створення ретенційних (оклюзійних) порожнин.
Найпростіше вибрати ріжучий інструмент по кольоровому кільцю (за стандартом ISO):
- зелений - інструмент з 6 лезами, Е-образними насічками, відрізняється високими ріжучими характеристиками;
- без кольорового кільця - нормальна ріжуча здатність, що підходить для розтину твердих тканин, має 8 лез;
- жовтий - шліфувальний бор (фініри) з твердого сплаву з 18 лезами;
- білий - полир з 30 лезами.
Як вибрати стоматологічний бор для шліфування та полірування?
Як і ріжучі інструменти, абразивні бори мають різні форми. Крім того, вони відрізняються типом покриття, ступенем жорсткості абразиву.
Абразивні бори широко застосовуються не тільки при пломбуванні зубів, але і в ортопедичної стоматології в процесі виготовлення безметаллових зубних конструкцій. Інструмент з абразивним напиленням також може використовуватися для формування певної форми затверділого композиту, для усунення нерівностей на зубній емалі. Однак на відміну від ріжучих борів, абразивні не зрізають, а спилюють або сошліфовивают надлишки.
Найпоширеніший тип абразивних інструментів, використовуваних в українських стоматологів - це алмазні бори. Йдеться про вироби, у яких на робочій частині є шар алмазної крихти. Алмазні мікрочастинки можуть мати різний розмір, і від дисперсності частинок залежить делікатність впливу бору на оброблювані поверхні.
Призначення алмазного бору можна визначити по колірному коду (відповідно до стандартів ISO):
- чорний (544) - найбільш грубий абразив, який використовується для швидкого спилювання твердих тканин;
- зелений (534) - покриття грубої зернистості, також застосовується для видалення твердих зубних тканин;
- без колірного позначення (524) - з нормальною (середньої) зернистістю, вважається універсальним;
- червоний (514) - тонкий абразив, який підходить для фінірованія (видалення нерівностей) обробленої поверхні зуба;
- жовтий (504) - надтонкий абразив для шліфування композитних пломб;
- білий (494) - ультратонкий для найбільш делікатній фінішної обробки поверхонь.
За формою шліфувальні бори в основному повторюють форми ріжучих інструментів.
Як вибрати бор для стоматології за розміром?
Довжина і діаметри стоматологічних борів вказують на його призначення для конкретного наконечника.
Розміри стоматологічних борів за стандартом:
- для турбінного наконечника - інструменти діаметром 1,6 мм, довжиною 16, 19, 21 і 25 мм;
- для прямого наконечника підійдуть вироби 2,35 і 3 мм довжиною 44,5, 65 і 79 мм;
- для кутового наконечника використовують бор d - 2,35 мм, довжиною 22, 26 і 34 мм.
Ми привели різні способи класифікації роторних стоматологічних інструментів, щоб вам було простіше зрозуміти, як вибрати бори для стоматології. Однак ні в одній класифікації не вказано, що при покупці робочого інструментарію важливі не тільки параметри, але і якість виробів, так як вони впливають на професіоналізм і якість послуг, що надаються. Якісні бори можна знайти в спеціалізованих точках продажу, які співпрацюють з найбільш відомими постачальниками стоматологічної продукції. Наприклад, Bauer's Dental Store - інтернет-магазин стоматологічних товарів, де ви знайдете великий асортимент борів від експерта в області виробництва роторного інструменту для стоматологий NTI.
Залишити коментар
Коментарі
Респект ребятки))
АвторВлад On 23-04-2020Интересно было, что нынче пишут о борах. Молодцы ребята, отлично раскрыли тему. Я бы использовал больше картинок для наглядности, но в целом хороший ознакомительный материал, можно использовать в лекциях, в работах по этой тематике. Пример боров (NTI) тоже одобряю, отличный инструмент. Ссылки на конкретный товар – тоже неплохо, можно больше узнать о характеристиках, применении (если статью использовать в учебных целях).
Правильный посыл
АвторОлег On 19-03-2020Прочитал два раза. Мне, как профессионалу, все понятно, потому как за годы практики наизусть выучил, какие боры есть, когда и как их использовать, ну а будет ли все так же ясно новичку… Хотя, тут очень четкая структура и классификация. Думаю, что это актуальная теоретическая основа, на которую уже можно накладывать практический опыт. Плюс мне понравился посыл статьи – боры должны быть качественными... Тогда они не будут ржаветь в автоклаве, тогда будет качественное препарирование и обработка. И, конечно, не забывать о правильном уходе за инструментом.
Благодарность за ликбез
АвторЕвгений On 12-02-2020Полезно то, что своевременно, поэтому большая благодарность за ликбез. Я понимаю, что все вокруг воскликнут: да знаем мы об этом! Но здесь важны не столько знания, сколько их структурированность, в чём и помогает данный обзор. И уж совсем он не лишний по причине постоянной эволюции технологий. Правда, требования к инструменту остаются прежние – он должен эффективно удалять необходимое количество тканей зуба. Поэтому подходы меняются, появляются новые суперадгезивы, а без хорошего бора всё равно никуда! Ещё бы памятку по поводу обращения с борами, поскольку далеко не все понимают, что это залог их безопасности и эффективности и, конечно же, долговечности.