Пломбувальні матеріали в стоматології: класифікація та властивості
Пломбування зубів застосовують там, де є необхідність відновити невеликі руйнування зуба і заповнити тріщини, порожнини, які утворилися від пошкоджень або через карієс.
Сучасні пломбувальні матеріали не тільки відновлюють цілісність тканин зуба, але і:
- використовуються для лікування карієсу, захищають від його подальшого поширення;
- зменшують чутливість зубної емалі;
- продовжують життя натуральних зубів;
- виконують естетичну функцію;
- позитивно впливають на функціональні властивості зубів.
У лікуванні зубів використовуються різні види пломбувальних матеріалів. Розглянемо їх характеристики, особливості застосування, переваги та негативні властивості.
Класифікація пломбувальних матеріалів в стоматології
Сучасні стоматологічні пломбувальні матеріали класифікують за кількома критеріями:
- За призначенням вони поділяються на сировину для тимчасових і для постійних пломб.
- За пластичності, піддатливості основні класи пломбувальних матеріалів - це пластичні (клас А) і непластичні (клас B).
- За способом затвердіння: хімічного, світлового та подвійного затвердіння.
Ми розглянемо пластичні матеріали, які відносяться до класу А. Вони мають м'яку консистенцію і легко піддаються моделюванню в процесі пломбування.
Залежно від хімічного складу еластичні пломбувальні матеріали в стоматології діляться на 4 типи:
- Цементи стоматологічні.
- Полімерні матеріали.
- Компомери.
- Металеві (амальгами).
Стоматологічні цементи
Років 20-30 тому цементи ще були основним матеріалом для пломбування. У сучасній стоматології використовуються фосфатні і стеклоїономерні матеріали, які характеризуються гарною адгезією, високою міцністю і стійкістю до зносу. Однак навіть при таких поліпшених характеристиках ці види пломбувального матеріалу зубів мають свої негативні властивості.
Стеклоїономерні цементи забезпечують відмінне крайове прилягання, не роблять негативного впливу на емаль. Вони добре захищають зуби від карієсу, але недостатньо міцні для постійних пломб.
Застосування пломбувальних матеріалів цієї групи (стеклоїономерного цементу):
- під коронку;
- постійні пломби для молочних зубів.
Фосфатні цементи - бюджетний варіант, який використовується для тимчасового пломбування, так як по адгезивності, міцності поступається стеклоїономерним матеріалами.
Лікар повинен мати достатні навички для роботи з цементами, діяти швидко і точно, так як ця сировина швидко твердне.
Композитні матеріали для пломбування
До складу пломбувальних матеріалів даної групи включені: органічна матриця (синтетичні смоли) і порошковий наповнювач неорганічного походження.
Композити мають безліч позитивних властивостей:
- висока міцність;
- великий вибір відтінків, відповідно, естетичність і природний колір реставрації;
- біосумісність і відмінна адгезія з тканинами натурального зуба;
- висока пластичність, що полегшує роботу стоматолога і позитивно впливає на результат;
- висока зносостійкість (композити підходять для пломбування молярів).
Завдяки таким властивостям композит - кращий пломбувальний матеріал не тільки для пломбування, а й для естетичної реставрації. Приклад для реставрації будь-якого типу - мікрогібридних універсальний композитний матеріал TE-Econom Plus від Ivoclar Vivadent.
Композити за способом затвердіння діляться на дві групи:
- хімічного затвердіння - дуже швидко полімеризуються і володіють унікальними характеристиками міцності, однак недостатньо привабливі, щоб використовувати їх в естетичній реставрації;
- світлополімери - полімеризуються під впливом спрямованого світловипромінювання, відповідають найвищим естетичним вимогам, зручні в роботі.
Компомери
Даний пломбувальний матеріал включає полімерні смоли і стеклоїономери. Такий незвичайний склад визначає характеристики, особливості полімеризації і сферу застосування компомерів.
Суміш для пломби проходить дві стадії затвердіння:
- Світлове затвердіння під UV променями.
- Остаточне затвердіння у вологому середовищі ротової порожнини (волога проникає в структуру компомера і завершує процес його полімеризації).
У компомерах поєднуються основні властивості стеклоїономерів і композитів, але не в такій вираженій формі. Це стосується і адгезивности, тому в пломбуванні із застосуванням компомерів використовують також адгезиви.
Компомери діляться на пакуються і рідкотекучі. Перші застосовують для пломбування та реставрації при відсутності високих вимог до естетики. Другі дозволяють виправляти дефекти і працювати в найбільш важкодоступних ділянках порожнини рота.
Приклад текучих матеріалів для естетичної реставрації:
- TE-Econom Flow Ivoclar Vivadent;
- SDR Eco Dentsply Sirona - один з перших текучих матеріалів для швидкої та ефективної реставрації.
Металеві пломби (амальгами)
Останнім часом втратили свою актуальність, а в деяких країнах Скандинавії їх застосування строго заборонено. Причина в тому, що вчені довели токсичність деяких компонентів пломбувального матеріалу для організму пацієнта і навіть для лікаря, який працює з цим матеріалом.
Які чинники впливають на вибір пломбувального матеріалу?
Є кілька критеріїв, за якими вибирають матеріал для пломби. До них відносяться:
- ступінь руйнування зуба (оцінюється площа здорових тканин, які будуть забезпечувати підтримку для пломби);
- область пломбування;
- естетичні вимоги;
- вимоги до міцності (різні для жувальних і фронтальних зубів);
- тип і розмір пломбовальної порожнини (дефекту);
- індивідуальна сприйнятливість пацієнта до тих чи інших компонентів пломбувальної суміші.
Який саме матеріал використовувати для пломбування, визначить лікар після обстеження ротової порожнини. Але навіть в конкретній групі пломбувальних матеріалів є можливість вибору. Стоматолог може запропонувати пацієнту на вибір: дорогі матеріали преміум класу або якісну бюджетну альтернативу. Однак якість пломбувального матеріалу залежить не стільки від ціни, скільки від того, хто є його виробником. Світові лідери з виробництва високоякісних матеріалів для пломбування - це Ivoclar Vivadent, Dentsply Sirona. Ці компанії займаються розробкою нових наногібридних матеріалів з унікальними характеристиками, які дозволяють проводити реставрації в самих різних клінічних ситуаціях.
Якість пломбувального матеріалу - запорука якості, зносостійкості і довговічності пломби. Цей фактор важливий не тільки для пацієнта, але і для стоматолога, який виконав реставрацію, адже від результатів лікування залежить репутація стоматологічної клініки.
Залишити коментар
Коментарі
Отличная статья!
АвторИльнур On 04-04-2020Интересный материал и формат статьи тоже. Хорошо раскрыта тема классификации, по пунктам все характеристики очень подробно описаны. Но хотелось бы больше информации по силиконам, все-таки на сегодняшний день это самый новый и самый перспективный материал, а информации и отзывов по нему пока совсем мало. А интересно было бы подробнее узнать о применении, нюансах, может рейтинг производителей или даже конкретных материалов внутри одной марки.
Профессиональная работа
АвторАндрей On 23-03-2020Не соглашусь с автором по поводу того, что по описанию свойств можно подобрать оптимальный вариант слепочного материала для конкретного случая. На личном опыте знаю, что чаще всего материалы подбираются методом проб и ошибок, особенно новинки. А сейчас такие материалы появляются постоянно, поэтому экспериментировать доводится часто. Но для изучения темы статья полезная и актуальная. Очень грамотно с профессиональной точки зрения, достойно описаны современные оттискные массы, приведены достойные примеры силикона и альгинанта, не забыли упомянуть и старое поколение оттисков. Кстати, гипс, по точности передачи рельефа не уступает ни альгинантам, ни силиконам, плюс вообще не дает усадки, что тоже немаловажно. Если бы не его вязкость, вкус, который не все могут вынести, то думаю, многие коллеги продолжали бы его использовать.