Призначення і властивості функціональних медичних ліжок
Призначення та властивості функціональних медичних ліжок
Медичні функціональні ліжка - це обладнання, призначене для догляду за ослабленими пацієнтами в післяопераційний період. Конструкція передбачає регулювання кута нахилу зони голови, спини та ніг. Значно спрощує роботу медичних працівників під час догляду за людьми з важкими захворюваннями внутрішніх органів, ампутацій, інсультів. Різні пристрої та функції дозволяють використовувати їх не тільки в лікарнях, але й вдома.
Застосування функціонального ліжка
Основне призначення функціональної ліжка - надати людині максимально зручну позу для відновлення. В першу чергу, подібні кушетки застосовні до:
- Людям, які змушені довго перебувати нерухомо. Зміна кутів нахилу дозволяє запобігти появі пролежнів та поліпшити циркуляцію крові.
- Людям з обмеженими можливостями. Ложе можна виготовити під замовлення з певним набором функцій та електронним управлінням. Інваліди або особи з порушеннями опорно-рухової системи зможуть самостійно виконувати деякі дії для своєї зручності.
- Літнім людям. З огляду на вікові зміни, люди, які змушені проводити велику частину часу в ліжку можуть без зусиль змінювати положення тіла без сторонньої допомоги.
- Пацієнтам після хірургічних операцій. Пристрій функціональної ліжка з можливістю виклику медичного персоналу, зміною положення тіла та бортами спрощують огляд хворих та проведення процедур.
Можливі положення тіла
Медичні ліжка можуть надати хворому всі види фізіологічних позицій в ліжку:
- на боці;
- на спині (повністю горизонтально або з невеликим підйомом голови);
- на животі (з невеликим підйомом тазу щодо тіла);
- становище Сімса (проміжно між лежачи на боці та животі);
- поза Фаулера (напівлежачи, з піднятим узголів'ям на 45-60 градусів);
- становище Тренделебурга (лежачи горизонтально з піднятими ногами від 30 до 45 градусів).
Особливості функціонального ліжка різних видів
Види функціональних ліжок відрізняються кількістю рухомих частин та способом управління. В основному виробляють пристрої:
- 2-секційні (дві рухливі частини, найчастіше: ножна та головний);
- 3-секційні (регулюються ножна, головний та тазовий зони);
- 4-секційні (для складних випадків; три рухомі частини та одна нерухома, проміжна).
- Кожна секція, в тому чи іншому положенні, може впливати на стан пульсу, артеріальний тиск, напруга м'язів та кровотік. Головний секція працює над розміщенням шийного відділу хребта, плечового пояса, ключиць та голови. Тазова частина забезпечує різну постановку таза та стегон. Ножна регулює позу колін, стоп, щиколоток. Проміжна секція буває тільки в 4-секційних кушетках. Користування функціональної ліжком з чотирма відділами передбачає різний нахил тіла від голови до попереку. Ця частина відноситься до проміжної секції.
Відмінності медичних ліжок по типу приводу
Тип приводу визначає спосіб, завдяки якому частини функціональної ліжка змінюють своє положення. Розділяють кілька типів: механічний, черв'ячний, напівелектричний, електричний, гідравлічний.
- Кушетка з механічним управлінням - самий бюджетний варіант. У лікарнях найчастіше застосовується для переміщення пацієнтів. Вимагає людських зусиль на розсувні упори, щоб змінити кут підйому секцій.
- Черв'ячний механізм має гвинтові важелі, які полегшують роботу обслуговуючого персоналу та медичних працівників. Для безпеки важелі можна приховати в неактивному стані.
- Напівелектричні регулювання змінює положення головної, ножної, тазової зони за допомогою двигуна. Висота регулюється вручну.
- Електричний привід дозволяє налаштовувати медичну ліжко за допомогою пульта. Можливе дистанційне керування. Висота також регулюється приводом.
- Характеристики функціонального ліжка з гідравлікою відрізняються наявністю пневмопружини. Вона забезпечує поздовжній нахил Тренделенбурга, при якому голова та плечовий пояс знаходяться нижче таза та ніг більш ніж на 30 градусів.
Характеристики конструкції
Всі пристрої ліжку комплектуються рушійними секціями, ніжками та поручнями. Захисні бічні крила можуть бути знімними або просто опускатися вниз при невикористанні. Каркас, найчастіше, з зварної сталевої сітки. Якщо ліжко буде використовуватися вдома, то матрац підбирається з індивідуальних потреб. Для комплексної профілактики пролежнів та контрактур суглобів використовують ортопедичні матраци.
При необхідності пристрій функціональної ліжка можна доповнити спеціальним гуськом у головах. Він може бути різної форми, щоб пацієнтові було зручно підтягнутися та сісти.
Якщо ліжко механічне, то після покупки її доставляють в розібраному вигляді. Зібрати обладнання без електроніки та двигуна за інструкцією просто. Вага залежить від її особливостей, типу приводу та додаткового обладнання. Сталеві механічні конструкції важать від 60 кг.
Пристрої для людей з особливими потребами
Що являє собою медичне ліжко для складних фізіологічних випадків?
- Баріатричні конструкції. Мають посилений каркас, який може витримувати вагу від 160 від 500 кг.
- Пристрої підвищеного комфорту. Передбачені потовщені колеса, додаткова стійкість та можливість фіксації голови.
- Латеральна ротація. Ложе може змінювати бічний нахил вліво або вправо для полегшення болю після операції та щоб уникнути набряків.
- Функція CPR. Супроводжує серцево-легеневої реанімації, швидко та плавно переводячи людини в абсолютно горизонтальне положення.
- Подвійна ауторегрессія. Передбачає додаткову амплітуду руху тазової секції вперед та назад. Найчастіше використовується для паралізованих людей для профілактики пролежнів у ділянці куприка та сідничного бугра.
- Додатковий акумулятор. Підтримує стабільну роботу системи навіть в умовах знеструмлення приміщення.
Популярні бренди
Придбати медичні ліжка, як та стомат обладнання, можна в магазинах медтехніки та спеціалізованого обладнання. Найчастіше лікарі вибирають продукцію відомих європейських брендів: OSD (Італія), Invacare (Німеччина), MEDOK (Україна), Medikal 2000 (Туреччинна).
Залишити коментар