Як відкрити рентген кабінет у клініці?
Сучасні стоматологічні клініки більш гнучкі, активні в питаннях впровадження нових технологій, тому вже на старті можуть запропонувати клієнтам широкий спектр послуг та чудовий сервіс. Сам проект рентген кабінету в стоматології - крок, продиктований бажанням створити комфортні умови для пацієнтів, підвищити стандарти обслуговування.
Рентген діагностика в стоматології грає важливу роль - у багатьох клінічних випадках без неї неможливе проведення якісного, ефективного лікування. Тому діагностичні апарати для стоматології сьогодні стали обов'язковим елементом оснащення стоматологічної клініки.
Відкриття рентгенодіагностичного напрямку корисно та для пацієнтів, та для лікарів стоматології. Але воно створює ряд труднощів, пов'язаних з документальним оформленням та організацією простору для установки стоматологічного рентген апарату. Мета цієї статті - допомогти вам розібратися в нюансах організації медичного бізнесу в Україні та скласти ефективний бізнес план рентгенкабінету в стоматології.
Проект рентген кабінету в стоматології - ключові деталі
З чого починається організація роботи рентгенівського кабінету? Її можна умовно розділити на такі етапи:
- розробка проекту;
- технічна частина;
- вибір та установка обладнання;
- отримання дозволу та ліцензії.
На етапі розробки проекту рентген кабінету в стоматології вам потрібно визначитися з вибором приміщення, детально опрацювати пристрій рентген кабінету (планування, комунікації, захист), скласти список необхідного діагностичного обладнання, встановити список ключових завдань та план їх вирішення.
На другому етапі проводиться технічна реалізація проекту - складається план рентген кабінету, проводиться перепланування приміщення з урахуванням плану, ремонт, проведення освітлення, вентиляції та інших комунікацій відповідно до норм безпеки.
Далі вибираємо обладнання для рентгенкабінету та приступаємо до процедури оформлення дозвільних документів на впровадження рентгенодіагностичного напрямки в роботі клініки.
Як отримати дозвіл?
Рентгенологічне обладнання для стоматології є джерелом радіаційного випромінювання, тому при відкритті рентген кабінету потрібно отримати санітарний паспорт - дозвіл на зберігання та використання рентгенографічної апаратури. Незалежно від того, чи плануєте ви відкрити приватний рентген кабінет або впровадити новий напрямок в уже функціонує стоматології, для отримання санітарного паспорта вам потрібно зібрати цілий список документів:
- Заява.
- Копія результатів експертизи на рентген-апарат.
- Акт перевірки приміщення на відповідність нормам санітарного законодавства України.
- Технічний паспорт на приміщення.
- Протоколи контролю робочих параметрів обладнання в процесі експлуатації.
- Акт, що підтверджує ефективність вентиляційної системи в стоматологічному (рентгенологічному) кабінеті.
- Висновок про справність та відповідність нормам захисного заземлення в медичному обладнанні, опору проводки.
- Журнал контролю технічних параметрів рентгенографічного обладнання.
- Протокол перевірки на наявність в кабінеті та прилеглих приміщеннях необхідного захисту від випромінювання.
- Протокол про проведення випробувань індивідуальних засобів захисту персоналу.
- Довідка про проходження медперсоналом комісії та відсутності у співробітників протипоказань для роботи з медичними рентген обладнанням.
- Звіт про проведення інструктажу персоналу клініки по дотриманню заходів радіаційної безпеки та поведінки в аварійної ситуації.
- Наказ про зарахування фахівців, що працюють з рентген обладнанням, до категорії А.
- Наказ про призначення відповідального співробітника, на якого покладається контроль над дотриманням правил експлуатації рентген-апаратури, норм безпеки.
- Журнали обліку радіаційного навантаження на персонал та звіту проведенні інструктажу з радіаційної безпеки.
Необхідна обладнання для рентген кабінету
Вибираючи медичне рентгенівське обладнання, потрібно враховувати:
- Потреби стоматології;
- Умови експлуатації (технічна база, особливості приміщення, інтенсивність використання).
За типом діагностики цифрові рентгенівські апарати діляться на такі види:
- Візіографи - цифровий рентген -апарат, який використовується для діагностики твердих тканин (глибокого карієсу, пульпіту, структури коренів зуба, стану реставрації). Це просте та зручне в експлуатації обладнання повинно бути в будь-який стоматології.
- Ортопантомографія - апарат, який використовується для отримання панорамного знімка. Застосовується в стоматології для комплексного дослідження ротової порожнини, виявлення запалення в складно візуалізуаційних зонах, оцінки прикусу. За результатами ортопантомографії лікар призначає комплексне лікування.
- Стоматологічний томограф - цифрове обладнання, що дозволяє отримати максимально інформативне об'ємне зображення, як всієї зубощелепної системи, так та її окремих ділянок. 3D томографія застосовується в терапевтичної, ортопедичної стоматології, ортодонтії.
Клінікам, які мають власну лабораторію та використовують сучасне зуботехнічне обладнання (CAD / CAM системи), не обійтися без цифрового інтраорального сканера.
Правила розміщення рентген обладнання в стоматології
Порядок експлуатації рентген-кабінету в Україні регулюється низкою нормативних актів, які встановлюють допустимі дози випромінювання для персоналу та пацієнтів, вимоги до розміщення рентгенографічного обладнання. Як розташувати обладнання для рентгенкабінету в стоматології, залежить від типу та робочого навантаження техніки:
- Плівковий дентальний апарат.
- Тижневе навантаження 200 мА / хв, анодна напруга 70кВ. Допустимо розміщення лише в спеціалізованих стоматологічних або медичних установах.
- Цифрове рентген обладнання.
- Цифрова високочутлива апаратура (візіографи, дентальні томографи) має низьке променеве навантаження - 40 мА \ хв на 7 днів. Це безпечна техніка, яку можна встановлювати та використовувати в приміщеннях, суміжних з житловими (підходить для стоматологічних кабінетів, розташованих в житлових будинках).
- Ортопантомограф.
Має високу радіологічну навантаження, тому не може бути використаний в приміщеннях, що примикають до житлових.
Площа приміщення для розміщення цифрового обладнання повинна бути не менше 6 м² на одну одиницю техніки, проте навіть якщо площа дозволяє, в одному кабінеті неприпустимо використання одночасно двох та більше рентген апаратів.
Як правильно розмістити рентгенологічне обладнання?
У розміщенні діагностичного рентгенобладнання важливо дотримуватися норм рентген кабінету з безпеки. Але це не єдиний параметр планування облаштування стоматологічного кабінету. Діагностичне рентген обладнання повинно розташовуватися таким чином, щоб лікаря було максимально комфортно з ним працювати. Оптимальним для кожної стоматології може бути один з трьох варіантів:
- стаціонарний апарат настінний;
- стаціонарний стельовий рентген-апарат;
- портативний візіограф (томограф).
Сучасне пересувне та стаціонарне обладнання має рівноцінну робочу потужність, діагностичні характеристики.
Отримання ліцензії на рентген кабінет
Для роботи з рентгенографічним обладнанням в стоматології потрібна ліцензія на рентген-кабінет. До оформлення ліцензії можна приступати вже після підготовки приміщення, проведення підготовчого навчання медперсоналу, оформлення санітарного паспорта. У процесі ліцензування потрібно зібрати та надати в державні органи такі документи:
- копія статуту підприємства (для ТОВ) або свідоцтва реєстрації підприємницької діяльності (для ФОП);
- документи, що підтверджують право власності на приміщення із зазначенням адреси;
- санітарний паспорт, який підтверджує відповідність рентген обладнання нормам, затвердженим в нормативних документах;
- висновок про виконання всіх вимог підготовки проекту рентген-кабінету;
- технічна документація, що підтверджує робочі параметри та справність обладнання для рентген-кабінету в стоматології.
Ліцензія на рентген в стоматології не тільки дає право на проведення рентген-діагностики, але та є правовим документом, що гарантує захист співробітників клініки. Для контролю над дотриманням норм безпеки в мед закладі ведеться відповідна нормативна документація
Документи рентгенкабінету:
- наказ про допуск до роботи з обладнанням окремих фахівців;
- наказ про призначення посадової особи, відповідальної за дотримання техніки безпеки при роботі з рентген-обладнанням;
- журнал, де фіксуються дати та результати медогляду персоналу стоматології;
- журнал, в якому зазначають дати проведення інструктажу;
- журнал контролю робочих показників рентген-апаратури;
- відомість з обліку дозиметричних показників.
Реклама та залучення клієнтів
Проведення якісної діагностики - це вже великий плюс для стоматології. Однак бізнес проект рентген кабінету в стоматології, як та будь-який інший проект, потребує реклами. Ефективні маркетингові інструменти для залучення клієнтів в стоматологію з рентгенодіагностики:
- пільгова ціна для клієнтів, які проходять комплексне лікування в клініці;
- проведення акції в перший місяць роботи рентгенкабінету - фіксовані, сімейні знижки;
- реклама в соціальних мережах;
- промо акції;
- інформування про відкриття рентген-кабінету на офіційному сайті клініки.
Висновок
Забезпечення роботи рентгенкабінету - трудомістке завдання, що вимагає досвіду, розуміння правових інструментів регулювання цієї сфери діяльності, хороших організаторських здібностей. Якщо ви плануєте розширити спектр послуг стоматології та освоїти рентгенодіагностичне напрямок, але не знаєте, як відкрити свій рентген кабінет, та навіть з чого почати, можна скористатися готовим рішенням. Це рішення - рентген кабінет під ключ.
В Україні працюють компанії, які беруть на себе всі турботи по розробці проекту, пошуку та технічній підготовці приміщення, допоможуть швидко оформити та зібрати всі необхідні документи для отримання дозволу та ліцензії на проведення рентген-діагностики.
Залишити коментар