Обробка стоматологічних наконечників
Стоматологічні наконечники - функціональний елемент стоматологічної установки, який забезпечує обертання головних інструментів стоматолога - борів, абразивних головок, шліфувальних дисків та ін. Їх застосовують в хірургічному, ендодонтичному лікування, для зняття зубних відкладень і для зуботехнічних робіт. Як і будь-яка техніка медичного призначення, вони підлягають ефективній обробці. Методичні рекомендації по обробці наконечників в стоматології дає Глава V СанПіН 2.1.3.2630-10, яка застосовна до всіх організацій, які здійснюють медичну практику. Обробка стоматологічних наконечників по «СанПіН» включає обов'язкове проведення дезінфекції та стерилізації інструменту після кожного пацієнта.
Чому так важливий правильний і ефективний догляд за стоматологічними наконечниками?
Першочергова задача якісного догляду за стоматологічними наконечниками - це захист обладнання від передчасного виходу з ладу і забезпечення тривалого терміну служби виробу. Стоматологічні наконечники відносяться до роторної групи. Вони працюють зі швидкістю до 170 тис. об./хв. (механічні), а то і всі 400 тис. об./хв. (турбінні). Можна тільки уявити, якому навантаженню піддаються рухливі елементи вироби. Відсутність достатнього мастила - гарантія того, що підшипник прийде в непридатність набагато раніше покладеного терміну. При цьому якісна і своєчасна обробка стоматологічних наконечників, навпаки, може набагато продовжити їхнє життя.
Дезінфекція і стерилізація стоматологічних наконечників: основні етапи
Стоматологічні наконечники мають складну конструкцію. Тому їх очищення і обробка пов'язані з певними труднощами. Як обробляються наконечники в стоматології? Перше правило догляду за стом. обладнанням - це ознайомлення з інструкцією по експлуатації. Виробники реалізують обладнання в комплекті з докладним методичним посібником, де дані рекомендації, як правильно використовувати і як обробляти стоматологічні наконечники.
Обробка проводиться в кілька етапів:
- Очищення шляхом промивання, продування каналу.
- Очищення зовнішньої поверхні.
- Розбирання.
- Мастило.
- Підготовка до стерилізації, упаковка.
- Стерилізація стоматологічних наконечників.
Мастило стоматологічних наконечників
Перед тим, як приступити до мастила, необхідно провести попередню очистку і дезінфекцію. Для турбінних та механічних наконечників схема очищення і змазування приблизно однакова, але має свої відмінності пов'язані з особливостями обладнання.
Мастило механічних наконечників:
- Наконечник потрібно зняти з ISO-адаптера (мотора).
- Провести обробку спеціальним розчином для дезінфекції (промити канали подачі води і зовнішню поверхню виробу).
- Провести обробку, використовуючи спрей мастило в балоні.
- Виконати мастило турбін.
Що потрібно знати про змазування механічних наконечників?
Для промивання наконечників використовується дистильована вода, а для дезінфекції - засоби високою антимікробної активності, ефективні в боротьбі з різними штамами бактерій, вірусами, грибковими інфекціями. Один з найбільш ефективних дезінфектантів - Концентрат для дезінфекції інструментів DÜRR ID 212 Forte. Він не містить альдегіди, які сприяють закріпленню органічних забруднень на поверхні інструменту, володіє відмінними миючими і дезинфікуючими властивостями.
Не можна занурювати наконечник повністю в розчин для дезінфекції!
Для обробки наконечників в стоматології не використовують ультразвукові прилади.
Для змащення наконечників випускають масло в формі спрею. У комплекті з балоном повинна бути спеціальна насадка хвостовика для даного типу наконечників. Насадка занурюється в хвостовик на потрібну глибину (від 15 до 40 мм). Для ефективної обробки досить змащувати виріб протягом 3-5 секунд. Залишки масла виходитимуть через головку хвостовика. Однак якщо після змазування масло виходить чорного кольору, потрібно повторити процедуру. Процедура завершена, якщо після змазування масло виходить чистим.
Для обробки турбін використовують спеціальну насадку. З її допомогою направляють кілька крапель олії в отвір для бору. Після цього необхідно включити двигун установки, щоб обладнання працювало вхолосту приблизно 10-15 секунд. За цей час мастило рівномірно розподілиться по всіх деталях роторного механізму. Залишки масла потрібно акуратно видалити сухою серветкою.
Як змащувати турбінні наконечники?
- Зняти наконечник з адаптера (швидкоз'ємного з'єднання).
- Промити, очистити від забруднень способом продування, обробити розчином для дезінфекції всередині і зовні.
- Змастити виріб, використовуючи масло в аерозолі для турбінних наконечників. Для цього ввести насадку балона в отвір повітропровіда. Час змазування - 3-5 секунд. Якщо масло після мастила виходить брудне, повторити процедуру.
Як часто потрібно змащувати турбінні наконечники?
- Після кожного прийому (пацієнта).
- Під час лікування одного пацієнта через кожні 15-20 хвилин безперервної роботи.
- Після кожної обробки дезинфектантом.
- Перед кожною стерилізацією.
- Перед початком роботи і в кінці робочого дня.
Яке масло краще всього використовувати для змащення?
Виробники високоякісного обладнання, як правило, рекомендують використовувати для обробки масла своєї ж марки. Так для обладнання Dentsply Sirona відмінно підійде Аерозоль Dentsply Sirona, T1 SPRAY. Його перевага в універсальності - він і очищає інструмент, і змащує підшипники.
Як стерилізувати стоматологічні наконечники?
Щоб уникнути повторного забруднення наконечники стерилізують в упаковці.
Головні правила стерилізації турбінних та механічних наконечників:
- тільки паровим методом (в автоклаві);
- при температурі 135° (якщо в інструкції до обладнання не вказані інші параметри автоклавування).
Особливість експлуатації наконечників в тому, що в процесі роботи вони контактують зі слиною, тканинами пацієнтів, а тому є засобом перенесення інфекційних захворювань, в тому числі гепатитів, ВІЛ. Недотримання правил санітарної обробки стоматологічного наконечника створює загрозу для здоров'я пацієнтів. Тому в стоматології так важливо забезпечити високоефективну очистку і стерилізацію стоматологічного інструменту та обладнання.
Який автоклав вибрати?
Для цієї мети підійде апарат класу B, досить місткий, щоб в ньому можна було провести обробку всіх інструментів стоматолога, надійний і простий в управлінні. Приклад функціонального обладнання для стерилізації - Автоклав Dentsply Sirona DAC Professional. Він відповідає стандарту EN 13060, програма очищення включає функції фрикційного пред-вакууму, вакуумної сушки.
Якісне стоматологічне обладнання коштує недешево, тому недотримання правил догляду за цим обладнанням - недозволена розкіш. Якщо ви хочете підвищити ефективність своєї роботи і продовжити термін служби інструменту, використовуйте бори, які відповідають діаметру хвостової частини, не шкодуйте часу і коштів на обслуговування обладнання. А всі необхідні товари для догляду за стоматологічними наконечниками ви знайдете на сайті нашого магазину.
Залишити коментар
Коментарі
Приучили к уходу)
АвторЭдвард On 02-04-2020О-о-очень полезная статья. Подняли тему, которая основа основ. Лично знаком с коллегами, которые постоянно жалуются на проблемы с наконечниками, критикуют производителя (даже очень крутых производителей). А как начинаешь разбираться, то оказывается, что элементарно вовремя не смазывают или неправильно смазывают, или не чистят как положено. Больше всего, конечно, наконечники летят у новичков. Так что им такая статья, наверное, полезна в первую очередь. По своему опыту знаю, что больше всего заходит не навязанное авторитетное мнение от других специалистов, а информация, которую сам нарыл. Ваша статья могла бы стать отличным пособием по уходу за наконечниками. Очень доступно и емко изложен материал и расставлены акценты. Спасибо.