Як проходить лікування кореневих каналів зуба?
Ендодонтичне лікування - один з найбільш складних і трудомістких процесів, що складається з декількох етапів (від чистки до герметизації очищених каналів зубного кореня). У цій статті ми поговоримо про те, що таке пломбування каналів, як відбувається лікування зуба, які матеріали для ендодонтичного пломбування використовують сучасні стоматологи.
Доступно про лікування і пломбування кореневих каналів
Щоб зрозуміти, що таке лікування каналів зуба, потрібно розібратися в особливостях його будови і розвитку захворювань. Отже, крім емалі та дентину на самому дні зубної коронки розташовується нервово-судинний пучок (пульпа), який забезпечує живлення тканин органу. Нерви і судини розташовані дуже глибоко, а ясна і тканини зуба добре захищають їх від зовнішніх подразників і бактерій. Але це за умови, що зуби здорові.
Коли всередині зуба розвивається запальний процес, його потрібно негайно лікувати, інакше запалення досягне пульпарного пучка, проникне в корінь. По-перше, це боляче. По-друге, лікувати запущений карієс і пульпіт набагато складніше, в більшості випадків ендо-чистка неминуча.
Ендодонтичне лікування складається з декількох етапів, а пломбування кореневих каналів проводиться вже на завершальному етапі. Його цілі:
- збереження біологічного стану зуба і продовження його терміну служби (заповнений пломбувальних матеріалів корінь продовжує служити опорою для коронки);
- захист від інфікування кореня і прилеглих тканин в разі повторного розвитку карієсу.
Показання до лікування зубних каналів
Пломбування кореневих каналів проводиться при таких клінічних показаннях:
- запалення пульпи в результаті травми;
- поразку нервово-судинного пучка, як результат запущеного або глибокого карієсу (при пульпіті, періодонтит);
- при необхідності переліковування вже депульпірованного зуба (освіта гранульоми на верхівці, повторне інфікування);
- з метою знезараження і профілактики запалення перед протезуванням.
Головна ознака поразки пульпарного пучка - больові відчуття. Однак точно встановити причину болю, визначити характер проблеми може тільки фахівець в ході огляду, використовуючи методи апаратної діагностики.
Як відбувається лікування і пломбування кореневих каналів?
В процесі лікування пульпіту лікар виконує безліч завдань, які можна розбити на три групи. Це основні етапи лікування каналів зубів:
- підготовка;
- чистка;
- герметизація.
На підготовчому етапі проводиться:
- огляд, діагностика;
- знеболення за допомогою анестетиків;
- препарування зубної коронки;
- очищення каріозної порожнини;
- формування доступу до пульпи.
На другому етапі лікар виконує наступні дії:
- видалення нервово-судинного пучка;
- розширення і чистка каналів;
- іригація, антисептична обробка каналів.
При ендодонтичної обробці лікар використовує спеціальний інструмент і прилад для чищення каналів зуба.
Третій етап (герметизація) включає наступні завдання:
- тимчасове пломбування з метою перевірки правильності та ефективності лікування;
- під час другого візиту проводиться запечатування каналів;
- на завершення - реставрація зуба;
- контроль результатів лікування.
Чи потрібна анестезія при пломбуванні каналів? Знеболювання необхідно на етапі видалення нервів і судин. Герметизація проводиться вже під час другого візиту до лікаря. Якщо лікування проведено правильно, то на момент пломбування у пацієнта відсутні ознаки запалення і процедура проводиться без анестезії.
Матеріали якими пломбують зубні канали
Сучасні полімерні матеріали для зубних пломб відрізняються чудовими естетичними та практичними характеристиками, але вони зовсім не підходять для запечатування кореневих каналів зуба, враховуючи їх вузькі проходи та нерідко складну анатомічну будову.
Так чим заповнюють зубні канали після ендодонтичного лікування? Стоматологи використовують 3 види матеріалів:
- тверднуть стоматологічні цементи;
- нетвердеющіе пасти;
- матеріали для ретроградного пломбування.
В свою чергу всі ці матеріали діляться на такі типи:
- силери;
- штифти філери.
Стом матеріали, які називаю силерами, являють собою текучу пасту, призначену для заповнення простору між штифтами. А філери - це тверді елементи ендодонтичного пломбування. Найпоширеніший матеріал, який зараз використовують в якості філлера - гутаперчеві штифти.
Від чого залежить вибір матеріалу?
При виборі матеріалу лікар враховує кілька факторів:
- особливості будови кореневих каналів;
- тип зуба (постійний або молочний);
- ступінь руйнування коронкової частини зуба.
Коренева структура, а саме - скільки каналів в зубах, наскільки складну будову вони мають, відіграє вирішальну роль у виборі пломбувального матеріалу. Тверді штифти застосовні тільки до прямих і досить розроблених каналах. У вузьких, викривлених застосовуються тільки еластичні філери з гутаперчі.
При ендо- лікуванні молочних зубів вимоги до пломбувальних матеріалів не такі жорсткі, як при лікуванні постійних. У дитячій стоматології використовується нетвердеющая паста для пломбування кореневих каналів, яка має властивість розсмоктуватися і не підходить для постійної герметизації.
Сильно зруйновані зуби потребують більш надійної опори, тому для пломбування кореня використовуються металеві філери. Якщо коронка пошкоджена незначно, можливе застосування будь-яких філерів, силеров.
Переваги гутаперчевих пломб
Гутаперчеві філери стали найкращим матеріалом для пломбування кореневих каналів, завдяки повної відповідності вимогам до кореневих пломб:
- відсутність токсичних компонентів в складі;
- еластичність;
- стабільність форми та фізичних характеристик, відсутність усадки, що особливо важливо при пломбуванні каналів зуба перед установкою коронки, вінірів;
- рентгеноконтрастність;
- стійкість до хімічних чинників;
- відмінні протибактерійні характеристики.
Висновок
В ендодонтичного лікування всі роботи проводяться поза зоною видимості, тому для сприятливого результату величезне значення має точність діагностики й досвід фахівця. У деяких випадках коріння зубів мають настільки складну будову, що традиційні методи обробки та пломбування неефективні, а якісне лікування можливо тільки із застосуванням дентального мікроскопа.
Перш ніж довірити таку процедуру стоматолога, зверніть увагу на рівень оснащення клініки, дізнайтеся, які методи діагностики вони використовують, як виконується лікування зуба, які матеріали застосовуються. Від якості матеріалів і якості лікування в кінцевому підсумку залежить ваше здоров'я.
Залишити коментар